Biznis

Prednosti za radnike i izazovi za poslodavce: Šta donosi radna verzija novog Zakona o radu

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike objavilo je radnu verziju novog Zakona o radu koja će u narednih 15 dana biti dostupna javnosti na uvid, komentarisanje i dostavljanje prijedloga za unaprjeđenje instituta koji regulišu prava iz oblasti rada, a koji će, u konačnici, činiti novi zakon.

Iz Ministarstva naglašavaju da je riječ o radnoj verziji Zakona koja je podložna svim promjenama koje se ustanove kao poboljšanje ovog teksta koji služi isključivo kao podloga za rad na tekstu novog Zakona o radu.

Ovo je prvi put da se prije zvaničnog početka rada na jednom zakonu otvara prostor za širu javnost, uključujući sindikate, poslodavce, stručnu javnost i sve zainteresovane građane koji imaju znanje, iskustvo i interes u regulisanju radno – pravnih odnosa.

“Cilj nam je osigurati maksimalnu transparentnost i omogućiti svima da svojim prijedlozima doprinesu izradi najvažnijeg zakona u oblasti rada, kako bismo, s jedne strane povećali zaštitu radnika, a s druge strane i onemogućili sve one zloupotrebe koje nastanu zbog neprecizno definisanih propisa”, kazao je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.

Niz promjena za radnike i poslodavce

Radna verzija novog Zakona o radu donosi niz promjena koje će značajno uticati na radne odnose u Federaciji BiH. Jedna od ključnih novina jeste, kako je najavljeno, usklađivanje sa direktivama Evropske unije, čime se preuzimaju regulative o radnom vremenu, zaštiti radnika i pravima zaposlenih na privremenim i nepunim poslovima.

Takođe, uvode se stroža pravila za rad na određeno vrijeme, ograničava se broj uzastopnih ugovora i preciznije reguliše sezonski rad.

Poseban naglasak stavljen je na rad na daljinu i fleksibilne modele rada, pri čemu novi propisi donose jasnija pravila za rad od kuće i rad putem digitalnih platformi. Pored toga, zakon uvodi veću zaštitu radnika kroz obaveznu detaljnu evidenciju radnog vremena, čime se povećava odgovornost poslodavaca i smanjuje mogućnost zloupotreba. Dodatno, posebne kategorije radnika, poput trudnica, roditelja i osoba s invaliditetom, dobijaju jaču pravnu zaštitu i bolje radne uslove.

Za radnike, ove izmjene donose veću sigurnost zaposlenja, smanjuju mogućnost zloupotrebe ugovora na određeno vrijeme i pružaju bolju regulaciju prekovremenog rada. Takođe, novi zakon omogućava veću fleksibilnost i bolje usklađivanje privatnog i poslovnog života, dok će pojačane inspekcijske kontrole osigurati dosljednije poštivanje radnih prava.

S druge strane, poslodavci će se suočiti sa određenim izazovima. Strože obaveze evidencije radnog vremena zahtijevaće dodatnu administraciju, što može biti posebno opterećujuće za manje firme. Takođe, ograničenja u angažovanju radnika na određeno vrijeme mogu povećati troškove poslovanja, jer će poslodavci biti primorani da češće zapošljavaju radnike na neodređeno vrijeme. Pored toga, nova pravila o radu na daljinu mogu donijeti dodatne troškove vezane za tehničku opremu i prilagođavanje radnih uslova.

Ključne izmjene u novom Zakonu o radu

– Ugovor na neodređeno postaje pravilo, dok će se ugovori na određeno moći zaključivati samo u iznimnim situacijama i uz skraćeni period trajanja.

– Prekovremeni rad, noćni rad, rad nedjeljom, praznicima i na neradne dane, kao i rad u smjenama, sada su preciznije regulisani.

– Dodatna zaštita za trudnice, porodilje i žene koje doje, pravo radnika-oca na roditeljsko odsustvo, te dodatno odsustvo za roditelje čija djeca kreću u prvi razred osnovne škole.

– Dopunjen je institut neplaćenog odsustva za pružanje lične njege i za radnike koji imaju status hranitelja.

– Godišnji odmor se sada može koristiti u više dijelova, a pauza tokom radnog dana uračunava se u radno vrijeme.

– Propisuje se minimalna visina povećanja plaće, omogućava se digitalni obračun plaće i osigurava veća transparentnost primanja.

– Svi poslodavci, bez obzira na broj radnika, obavezni su donijeti i objaviti pravilnik o radu, a dodatno se reguliše i rad na izdvojenom mjestu i rad na daljinu.

-Poslodavci će morati voditi evidenciju o radnicima i imati personalne dosijee radnika. (2) Personalni dosije radnika formiraju se u obliku fascikle tvrdih korica, koja je pogodna za odlaganje dokumentacije formata A4. Personalni dosijei radnika čuvaju se u metalnim, protupožarnim ormarima a ili kasama koji se zaključavaju

– Rad putem digitalnih platformi prvi put je prepoznat i regulisan, pri čemu je Zakon o radu Federacije BiH jedan od prvih u Evropi koji u potpunosti implementira EU direktive u ovoj oblasti.

– Poslodavac može, za posao koji se uglavnom obavlja sezonski, s radnikom zaključiti ugovor o radu za sezonske poslove.

Sveukupno, novi zakon donosi pozitivne promjene za radnike, ali i nove obaveze za poslodavce, koji će morati prilagoditi svoje poslovanje kako bi ispunili zahtjeve propisane novom regulativom.

“Ovo je prvi put da otvaramo proces izrade jednog zakona za širu javnost. Svi zainteresovani imaju priliku da učestvuju u oblikovanju finalnog teksta zakona i doprinesu poboljšanju prava radnika u Federaciji BiH“, napisao je Delić.

Autor: S.B. akta.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo