Održano Prvo pojedinačno prvenstvo u šahu UNZE za 2022.godinu, prvaci Dino Marković i Elma Kos

U organizaciji Unije Studenata Univerziteta Zenica i Šahovskog kluba “Čelik” Zenica, sinoć, 14.12.2022. godine. sa početkom od 19,00 sati, održano je PRVO POJEDINAČNO PRVENSTVO UNIVERZITETA GRADA ZENICE ZA 2022. GODINU.

Turnir je održan u Zenici,  u Šahovskom domu. Pravo nastupa su imali studenti sa Univerziteta Zenice.

Na turniru je učestvovalo ukupno 16 studenata. Prvenstvo je bilo raspodijeljeno u dvije grupe: muška i ženska.

U muškoj konkurenciji je učestvovalo 13 studenata, dok su u ženskoj učestvovale tri studentice.

Turnir su otvorili sa uvodnim riječima, prof. Samir Lemeš, IM Goran Trkulja i Vedad Šestić, te su proglasili prvenstvo otvorenim.

Muška konkurencija se igrala po švicarskom sistemu od sedam kola, kompjutersko parovanje.Tempo igre bio je pet minuta po igraču.

Nakon sedam odigranih kola, prvo mjesti sa svih sedam osvojenih poena zauzeo je Dino Marković – student sa Filozofskog fakulteta.

Drugo mjesto pripalo je Adnanu Babiću sa pet poena – student sa Ekonomskog fakulteta, dok je treće mjesto sa 4,5 poena zauzeo Harun Mahalbašić – student ispred Ekonomskog fakulteta.

Ženska konkurencija se igrala po Berger sistemu (svako sa svakim) dvokružni sistem. Tempo igre bio je pet minuta po igračici.

Nakon šest odigranih kola, prvo mjesto sa svim pobjedama bila je Elma Kos – studentica Medicinskog fakulteta.

Nakon dodatnog, armagedon razigravanja za drugo mjesto, bolja je bila Lea Kokorović – studentica Filozofskog fakulteta, dok je treće mjesto zauzela Amira Mehić – studentica Politehničkog fakulteta.

Cilj ovog prvenstva je bilo i uvođenje šaha među studente. Ovo je prvo prvenstvo, te je cilj da se nastavi održavanje Pojedinačnih prvenstava Univerziteta Grada Zenice i u daljoj budućnosti.

Također, nakon ovog prvenstva, formirana je i ekipa Univerziteta Zenica koja će predstavljati svoj Univerzitet na šahovskim Ekipnim i Pojedinačnim takmičenjima.

Direktori prvenstva bili su: Faris Preljević ispred Unije Studenata, te Vedad Šestić ispred Šahovskog kluba “Čelik” Zenica.

Turnir su sudili: Belmir Miskić, Goran Trkulja ispred ŠK “Čelik” Zenica.

Fotografije: Dino Marković, Vedad Šestić, Faris Preljević i Adna Kos.