Galerija „Preporod“ Zenica zajedno sa HKD“Napredak“ i SKPD“Prosvjeta“ i BZK“Preporod“ Zenica ,realizuju zajednički program „Susreti tradicija“ sa Etno udrugom „Vrijedne ruke“ iz Vinkovaca i UG „Duga „ iz Banje Luke.
„Susreti tradicija“ realizuju se od 30.5.2025. do 31.5.2025.godine u Domu Kralja Tomislava u Zenici.
U dva dana druženja sugrađani će imati priliku da vide etno revije i etno radionice i to :
30.5.2025.godine sa početkom u 19.00 sati Etno revije koje će realizovati Etno udruga “Vrijedne ruke“:
– „Orion-priča o gradu Vinkovcima“
-„Zlatovez“
-„Tkanje“.
U pauzama između revija učešće će uzeti Izborna skupina HKD“Napredak“ i Narodni orkestar BZK“Preporod“ Zenica.koji će izvesti tradicionalne pjesme.
31.5.2025. godine realizovat će se etno radionice od 11.00 sati do 13.30 sati:
-“Sunčana čipka-Šokački motivi“-Etno udruga „Vrijedne ruke“ Vinkovci
-„Heklanje“ ,“Vez na nakitu“-Galerija „Preporod“Zenica
-„Zmijanski vez“-UG“Duga“ u Banjoj Luci.
Uz etno revije biće prikazane i manje izložbe radova svih učesnika.
Etno udruga „Vrijedne ruke“ Vinkovci osnovana je 2011. godine s ciljem očuvanja ručnog rada kao kulturnog naslijeđa Slavonije i Srijema. Tokom četrnaest godina kontinuiranog rada razvili su nekoliko oblika aktivnosti:Istraživanje tehnika zaboravljenih ručnih radova u muzejima, privatnim zbirkama i suradnjom s osobama sličnih interesa; proučavanje i podučavanje (edukacija) putem radionica ručnog rada koje smo održavle u prostorima naše udruge, ali i šire – diljem Hrvatske i inozemstva; organizacija izložbi u Vinkovcima i izvan grada; Izrada odjevnih predmeta inspiriranih ručnim radom, te oblikovanje kolekcija odjeće i njihova prezentacija putem etno revija; izdavanje deplijana – publikacija koje prikazuju izvorne narodne nošnje kao inspiraciju, tehniku izrade pojedinačnih ručnih radova kroz radionice, te kolekcije odjeće nosive u svakodnevnom životu ili posebnim prigodama; izrada nakita, torbi, drugih odjevnih dodatakai suvenira.Deplijani koje su do sada izdali obuhvaćaju slijedeće tehnike ručnog rada: priplet, zlatovez, vunene tehnike (pletenje čarapa, pletenje šticli sa zrnjem, izrada gombica, izrada prandži), šlinganje, toledo, sunčana čipka-motivi, vez, svilovez, heklanje, i necanje. Ove godine tema deplijana je tkanje, te se u skladu s tim održavaju radionice, šije odjeća, oblikuju torbe, pojasi.Osim navedenih tehnika u udruzi rade još uvezivanje dukata, čunčanje, obradu kože na tradicijski način, a oblikovale smo i tematske etno-kolekcije: “Orion-priča o gradu Vinkovcima”, “Priča o grožđu i vinu”, “Rimljanke”, “Šahovnica”, “Mantili-ususret proljeću”, “Cvjetna kolekcija”, “Etno-jeans” i “Hubertine- lovačka kolekcija”. Udruga je do sada gostovala na brojnim radionicama i revijama u Beču, Padovi, Mostaru, Travniku, Novom Travniku, Žepču, Beogradu, Baču, Celju, Rogaškoj Slatini, Zagrebu, Gospiću, Biogradu, Dubrovniku, Cavtatu, Ćilipima, Metkoviću, Osijeku, Karlovcu, Vukovaru, Iloku….
Udruženje građana “Duga “ iz Banje Luke nastalo je 1992 godine, kao prva nevladina organizacija na prostoru Republike Srpske.Bave se humanitarnim radom, očuvanjem tradicije iz oblasti ručnog rada te suvenira, kućnog tekstila i drugim proizvodima vezanim za kreativnu industriju.Mnogobrojne zahvalnice za humanitarne aktivnosti, te mnoge regionalne i svjetske nagrade, priznanja i medalje za uspjeh iz oblasti promocije i edukacije tehnika ručnog rada govore o doprinosu ovog Udruženja u napredku lokalne i šire društvene zajednice.Članice su bosanko- hercegovačke mreže koja se bavi zaštitom materijalnog i nematrijalnog kulturnog nasljeđa.Značajnije postignuće za ovo Udruženje je učestvovanje u aktivnostima vezanim za nominaciju zmijanjskog veza na UNESCO- vu listu nematrijalne kulturne baštine. Zahvaljujući ovim aktivnostima te republičkim i državnim nadležnim institucijama ovaj jedinstveni vez 2014. godine dospio je na reprezentativnu listu svjetskog nematrijalnog kulturnog bogatstva.
U želji promocije zmijanjskog veza nastao je i najduži tradicionalni peškir na svijetu izrađen u zmijanjskom vezu. Peškir je dug 31m a na njemu je radilo 42 vezilje. Na peškiru je za 7h i 47 min izvezeno 155 motiva zmijanjskog veza.
Petak,30.5.2025.godine u 19.00 sati i subota,31.5.2025. godine od 11.00 do 13.30. sati, Dom Kralja Tomislava u Zenici.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010
