Zenica

Mladi u projektu „Omladinski eko lideri – Zenica diše zeleno!“

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Od januara 2026. godine, Lokalna fondacija Zenica počinje realizaciju projekta „Omladinski eko lideri – Zenica diše zeleno!“, koji ima za cilj osnaživanje mladih da postanu aktivni sudionici u zaštiti okoliša, promociji održivog razvoja i unapređenju kvaliteta života u lokalnoj zajednici, u skladu sa principima zelenih politika i evropskih standarda.

Projekat je podržan u okviru inicijative „BH Green Triangle – BiH Zeleni trokut“, koja se finansira sredstvima Evropske unije kroz Program podrške postojećim i novoosnovanim mrežama organizacija civilnog društva, te mrežama podrške OCD u oblasti životne sredine i klimatskih promjena. Od 2025. godine projekat je i sufinansiran od strane Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona.

Realizacija projekta zasniva se na snažnoj saradnji sa lokalnom zajednicom i ključnim akterima koji svojim znanjem, iskustvom i institucionalnom podrškom doprinose uspješnoj implementaciji.

Projekat podržavaju: Udruženje Eko forum Zenica, Centar za mlade Zenica, Omladinsko udruženje REaktiviraj, Služba za komunalne djelatnosti Grada Zenica, kao i četiri srednje škole: Ekonomska škola, Srednja mješovita škola „Mladost“, Medicinska škola i Mješovita srednja škola. Ovakav partnerski pristup osigurava da projektne aktivnosti budu usklađene sa stvarnim potrebama mladih i lokalne zajednice.

Projekat je namijenjen mladima koji žele učiti, djelovati i preuzeti lidersku ulogu u rješavanju ekoloških izazova. Kroz niz edukativnih, praktičnih i zagovaračkih aktivnosti, učesnici će unaprijediti svoja znanja, vještine i kapacitete za aktivno djelovanje u oblasti zaštite okoliša i održivog razvoja.

Tokom trajanja projekta planirana je realizacija:

  • Eko akademije za mlade, sa edukativnim i interaktivnim radionicama;
  • Studijskih posjeta primjerima dobre prakse u oblasti zaštite okoliša u BiH;
  • Mini eko akcija, kroz koje mladi provode vlastite inicijative u lokalnoj zajednici;
  • Kampanja mladih, online i lokalnih, za promociju održivog razvoja;
  • Završnog foruma, na kojem će mladi kreirati preporuke za unapređenje okolišnih politika i uputiti ih lokalnoj samoupravi, u skladu sa evropskim standardima.

U okviru projekta, danas je realizovana prva radionica na temu eko-aktivizma, u saradnji sa Udruženjem Eko forum Zenica. Radionica je okupila više od 40 srednjoškolaca iz četiri zeničke škole. Kroz praktične vježbe i grupne diskusije, učesnici su istraživali kako mladi mogu postati aktivni eko lideri. Poseban fokus bio je na prepoznavanju lokalnih ekoloških problema, osmišljavanju inicijativa i razvijanju konkretnih ideja za eko akcije koje će mladi provesti u zajednici.

Kroz realizaciju ovog projekta, Lokalna fondacija Zenica kao resursna organizacija u zajednici pruža podršku mladima i lokalnim partnerima u razvoju održivih inicijativa, jačanju uloge mladih u zaštiti okoliša, u skladu sa zelenim politikama i evropskim standardima, čime doprinosi i napretku BiH na njenom putu ka EU.



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo