Biznis

KRAJ TV DOMINACIJE: Internet oglašavanje preuzima primat

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

KRAJ TV DOMINACIJE: Internet oglašavanje preuzima primat – Ulaganje u oglašavanje na internetu u idućih će šest mjeseci prestići ulaganje na televiziju, smatra respektabilna venture capital firma Kleiner Perkins. Podatak iznose u svom godišnjem pregledu digitalne ekonomije, Internet Trends, a odnosi se na ukupno oglašavanje na svjetskoj razini.

Riječ je o nekad nezamislivom preokretu u marketinškog snazi ova dva kanala; još prije deset godina internet je bio nekoliko puta slabiji od etablirane, bogate televizije, a brojni stručnjaci godinama su predviđali njegov krah ili barem stagnaciju.

Eksplozija internetskog oglašavanja poklapa se s eksplozijom mobilnih platformi, nakon što su 2007. lansirani prvi iPhone i Googleov operativni sistemi za mobitele, Android. Velike platforme poput Googlea i Facebooka većinu svojih prihoda ostvaruju na mobilnim oglasima, a na razvijenim tržištima poput američkog, mobilni čini oko 50 posto oglašavanja na webu.

Studija Kleiner Perkinsa donosi još nekoliko fascinantnih podataka:
§ Broj gejmera narasao je s 100 miliona u 1995. na 2,6 milijarde u 2016
§ To je rast od 2600 posto u 21 godinu
§ Netflix je u 10 godina došao s 0 posto udjela na američkom tržištu kućne zabave na oko 30 posto
§ U posljednjih 5 godina, Netflix ima rast gledanosti od 669 posto
§ Muzički streaming servisi (Spotify, Apple Music, Amazon Music) u 2016. su došli na 52 posto prihoda u toj industriji. Prije 13 godina imali su 0
§ E-commerce još uvijek raste; u Americi 15% u 2016. prema 2015.
§ U 2016., 20 posto upita za tražilice došlo je glasovnim upitom, dakle voice asistentata poput Siri, Alexe i Google Assistanta

slobodna-bosna.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

Zadnje objavljeno