Košarkašice Čelika poražene u finalu Kupa BiH

Košarkašice Čelika poražene u finalu Kupa BiH – Košarkašice Čelika poražene su u finalu Kupa BiH od favorizovane sarajevske ekipe Play off Ultra.

Rezultat: KŽK Čelik – ŽKK Play off Ultra  72:75  (27:15), (16:16), (15:24), (14:20);

Sastav ekipe Čelika, postignuti poeni, najviše skokova:

Čelik: Eni Nizamić 2, Nedžla Kovačević 9, Zerina Čičak, Amila Isaković, Amna Kahrić 3, Aldijana Iriškić 31, Anida Ćorović 19,  Sara Heljić 4 p. + 9 skokova, Amina Ćehajić, Andrijana Reljić 4 p. +7 skokova, Merjema Bučuk, Lamija Škaljo;  (ŠSŠ Slobodan Kecman, pomoćnik Eldar Durmić);

Najefikasnije kod Čelika: Aldijana Irškić 31, Anida Ćorović 19, Nedžla Kovačević 9 poena;

Kod Play off -a najefikasnije: Anđela Delić i Nikolina Džebo po 17, Nikolina Delić 13, Cierra Cymone 10.

Utakmica je odigrana u dvorani Skenderija. Čelik je imao vođstvo 35 minuta, koje je iznosilo i do + 17 poena, ali su u finišu posustale i sa malom rotacijom nisu izdržale pritisak puno iskusnije ekipe Play off Ultra. Čelik je ostao u 37.minuti bez Aldijane Iriškić, koja je povrijeđena, što je u dobroj mjeri odlučilo utakmicu, kada se odlučivao pobjednik.

Cijelo prvo poluvrijeme košarkašice Čelika su imale vođstvo i prednost, koja se kretala i do + 14 poena (27:13). Na kraju prve dionice bilo je 27:15. U 18.minuti domaće su smanjile na -6 poena (37:31), ali su Zeničanke u finišu druge dionice povečale na 43:31, što je i rezultat na poluvremenu. Fenomenalna u prvom poluvremenu, kod Čelika, bila je Aldijana Iriškić sa 24 poena.

U trećoj dionici Čelik pravi najveću prednost na utakmici od + 17 poena u 25.minuti (56:39), ali u finišu ove dionice Play off pravi seriju od 12:0 i rezultat na kraju treće dionice je samo tri poena prednosti za Čelik (58:55).

U 34.minuti Play off prilazi na -1 poen (62:61) i onda se igra koš za koš uz stalno minimalno vođstvo Čelika do rezultata 66:65. Kod rezultata 67:65 za Čelik u 35.minuti, Nikolina Džebo postiže trojku za prvo vođstvo Play off-a na utakmici od 67:68. Kod rezultata 67:70 za Play off u 37.minuti povrijeđena je najbolja igračica Čelika, Aldijana Iriškić i do kraja utakmice više nije ulazila u igru. Anida Ćorović na 29 sekundi do kraja smanjila je vođstvo Play off-a na 72:74. Play off ne iskorištava napad,  ostaje 12 sekundi za napad Čelika, ali Nedžla Kovačević  loše dodaje loptu iz auta i sve je gotovo. Play off pogađa jedno slobodno bacanje i rezultat je 75:72 na sedam sekundi do kraja. U preostalih sedam sekundi Čelik ponovo gubi loptu i kraj, 75:72 za Play off. Ovo je prvi trofej Kupa za sarajevski Play off Ultra.

Na ovaj način Zeničanke nisu uspjele odbraniti trofej osvajača Kupa BiH osvojen prošle sezone.