Košarkašice BIH: devet susreta, devet pobjeda

Zadnji dan EP za košarkašice U20 – B divizija. Devet mečeva, devet pobjeda bh. košarkašica za zlato. BiH – Austrija 81:51 (+30) – U utakmici devetog kola, zadnjeg dana Evropskog prvenstva B divizije za košarkašice do 20 godina, koje se igralo u Podgorici u Sportskom centru „Morača”, sastale su se ekipe Bosne i Hercegovine i Austrije. Završeno je novom pobjedom Bosne i Hercegovine, kojom je potvrđeno, ranije osvojeno, prvo mjesto na prvenstvu, dokazana dominacija i sasvim zaslužen plasman u A diviziju, bez poraza. Rezultat: BiH- Austrija 81:51 (22:11), (17:19), (22:11), (20:10);

Naša reprezentacija zabilježila je danas i devetu, uzastopnu pobjedu na prvenstvu, te je zasluženo osvojila prvo mjesto. I u ovoj utakmici dokazana je dominacija naših djevojaka.
Naše djevojke su ostavile srce na terenu u svakom meču. Borile su se kao lavice i pokazale da je Bosni i Hercegovini mjesto u elitnoj, A diviziji i ovo je historijski uspjeh.
Ranije smo objavili da prva tri mjesta obezbjeđuju plasman u A diviziju u narednom prvenstvu.
Tok utakmice:
Prvu dionicu dobivaju naše djevojke sa 22:11, dok su Austrijanke dobile drugu dionicu sa 17:19, iako je sredinom dionice bilo + 17 poena za našu reprezentaciju (32:15). Na poluvrijeme se odlazi sa 9 poena prednosti za bh.repku (39:30).
U trećoj dionici naše reprezentativke održavaju vođstvo, a u finišu dionice i povečavaju na + 20 poena, trojkom Nikoline Delić za rezultat na kraju treće dionice 61:41 za BiH. Ova dionica završena je identičnim rezultatom kao i prva, 22:11.
Sredinom zadnje dionice ostvarena je prednost za bh. ekipu od + 25 poena (70:45) i (72:47), a kasnije i + 28 poena (77:49) i (78:50). Trojkom Lejle Omerbašić postavljen je konačan rezultat od 81:51 i ostvarena je i največa prednost na meču od + 30 poena za BiH.
U zadnjih nekoliko minuta selektorka Mara Lakić na parket je poslala postavu koja je imala manju minutažu na prvenstvu, ali su i ove djevojke pokazale da se na njih može računati. Sve naše djevojke su ulazile danas u igru i sve su se upisale u listu strijelaca.
Najefikasnija u našim redovima bila je Melisa Brčaninović sa 13 poena, a imala je 7 skokova i 2 asistencije. Marica Gajić opet sa double-double učinkom od 10 poena i 11 skokova za 17,5 minuta provedenih u igri. Nikolina Babić je dodala 12, a Anđela Delić 11 poena.
Kod Austrijanki najefikasnija je bila Anja Fuchs-Robetin sa 15 poena.
Od zeničkih košarkašica, Nedžla Kovačević provela je u igri 18,43 minuta, postigla 7 poena i imala po 2 skoka i asistencije. Anida Ćorović je provela u igri 6,08 minuta i postigla 2 poena, te imala jednu asistenciju.