Košarkašice BiH bolje i od Izraela

Šesti dan EP za košarkašice U20 – B divizija. I šesta  pobjeda bh. košarkašica na prvenstvu. Izrael – BiH 61:76 – U utakmici šestog kola Evropskog prvenstva B divizije za košarkašice do 20 godina, koje se igra u Podgorici u Sportskom centru „Morača”, sastale su se ekipe Izraela, koja ima skor pobjeda i poraza 1/4  i Bosne i Hercegovine sa skorom 5/0. Završeno je, očekivanom, novom pobjedom Bosne i Hercegovine.

Rezultat: Izrael – BiH  61:76  (8:17), (19:28), (15:13), (19:18);

Naša reprezentacija zabilježila je danas i šestu uzastopnu pobjedu na prvenstvu, te se nalazi na pragu osvajanja jednog od prva tri mjesta koje vodi u A diviziju.
Prva dionica je završena sa + 9 poena za naše djevojke (8:17). Veći dio druge dionice zabilježena je izjednačena igra, a onda kod rezultata 27:32 za BiH , na 3 minute do kraja dionice, naše postižu trinaest uzastopnih poena i odlaze na prednost od +18 poena (27:45), što je i rezultat poluvremena. Već u toku druge dionice naša fenomenalna košarkašica, Marica Gajić, ostvarila je double-double učinak od 14 poena i 13 skokova.
Sredinom treće dionice naše djevojke imaju najveće vođstvo od +26 poena (29:55). Tada naša selektorka Mara Lakić iz igre izvodi prvu postavu i pruža šansu i ostalim djevojkama, koje imaju manju minutažu. To koriste Izraelke i u finišu dionice serijom od 13:3 smanjuju na -16 (42:58), što je i rezultat nakon tri perioda utakmice.
U zadnjoj dionici, ponovo, ravnopravna igra i nače djevojke su rutinski privele utakmicu kraju za konačnih + 15 poena (61:76). Naš selektor Mara Lakić u igru je uvodila sve svoje igračice osim Jovane Marković.
Najefikasnija u našim redovima bila je Marica Gajić i opet sa double-double učinkom od 16 poena i 13 skokova. Double-double učinak imala je i Nikolina Džebo sa 14 poena i 12 skokova. Melisa Brčaninović je dodala 14 poena, a Nikolina Babić 11 poena. Kod Izraelki najefikasnija Ofir Banet sa 12 poena.

Od zeničkih košarkašica, Nedžla Kovačević provela je u igri oko 17 minuta  i postigla 7 poena, imala  7 skokova i 3 asistencije. Anida Ćorović je provela u igri 10 minuta.

10.Velika Britanija  0/5  5

Donosimo raspored utakmica bh. reprezentacije, datum, satnicu i postignute rezultate:
Četvrtak, 02.07. BiH – Grčka 79:71
Petak, 03.07. BiH – Crna Gora 96:63
Subota, 04.07. BiH – Švedska 77:46
Ponedjeljak, 06.07. BiH – Bugarska 83:64
Utorak, 07.07. BiH – Litvanija 73:68
Srijeda, 08.07. BiH – Izrael  76:61