Kadeti pobjedom nad Italijom u drugi krug

EP za kadete U16-A divizija-Litvanija 2015. 2.utakmica naše selekcije u grupnoj fazi. Velika pobjeda naših kadeta na EP nad Italijom za drugi krug. BiH – Italija 77:65  -Na Evropskom košarkaškom prvenstvu A divizije za kadete, koje se održava u Kaunasu (Litvanija) od 06.avgusta do 16.avgusta 2015. godine, danas je naša selekcija igrala drugu utakmicu na prvenstvu i to protiv selekcije Italije. Završeno je zasluženom pobjedom naših momaka. Rezultat: BiH – Italija 77:65 (25:14), (25:5), (16:21), (11:25);

Prvu dionicu dobila je naša ekipa sa 25:14, iako smo imali i + 15 poena (25:10). U drugoj dionici smo potukli do nogu veliku Italiju sa 25:5, tako da smo na poluvremenu imali prednost od 31 poen razlike (50:19). Na poluvrijeme se otišlo sa fenomenalnom trojkom Adija Alikadića, gotovo sa centra, sa istekom vremena i ovo je do tada i najveća prednost na utakmici.
Treća dionica donosi nešto ujednačeniju utakmicu, iako su naši momci išli i na + 33 poena prednosti (66:33). U finišu 3.dionice Italijani smanjuju svoj zaostatak na – 24 poena, za rezultat na kraju ove dionice, 66:40 za naše momke. Naš ponajbolji igrač, Džanan Musa, u toku treće dionice već je imao double-doble učinak od 21 poen i 15 skokova. U ovoj dionici naš selektor Josip Pandža dao je priliku za nastup svim našim igračima, tako da su svi upisali minutažu u ovoj utakmici.
Zadnju dionicu bolje otvaraju Italijani i serijom od 13:0 dolaze na pristojnih – 13 poena (66:53). Ovu crnu seriju od 5 minuta bez poena za našu ekipu prekida Musa sa 2 poena iz slobodnih bacanja.
Do kraja utakmice Italijani su još smanjili našu prednost na – 12 poena, za konačnih 77:65 za BiH.
Ovom velikom pobjedom naši momci osigurali su prolazak u drugi krug takmičenja.

Najefikasniji u našoj selekciji bio je Džanan Musa sa 23 poena, a imao je 19 skokova i 7 asistencija.
Njegoš Sikiraš i Sani Čampara dodali su po 13 poena.
Kod ekipe Italije najefikasniji je bio Guglielmo Caruso sa 16 poena, imao je i 13 skokova.

Donosimo raspored naše reprezentacije u prvoj-grupnoj fazi takmičenja (grupa C):
Četvrtak, 06.avgust 2015.Srbija – BiH 56:76
Petak, 07.avgust 2015. BiH – Italija 77:65
Subota, 08.avgust 2015. Finska – BiH (18h)

Nakon takmičenja u grupama prvenstvo se nastavlja utakmicama za plasman. U finalni dio prolaze tri ekipe iz svake od 4 grupe i formiraju dvije nove grupe sa po 6 ekipa (E i F). U ovoj fazi iz svake grupe prolaze po 4 ekipe i plasiraju se u četvrtfinale. Dalje slijedi polufinale i finale. Ekipe koje ne prođu prvi krug igraju utakmice za plasman od 9.do 16.mjesta zajedno sa 4 ekipe koje ne prođu drugu rundu finalnog dijela (iz grupa E i F, nap. a.).