Prije dva dana održan je sastanak predstavnika Gradske uprave Zenice s federalnim ministrom energije, rudarstva i industrije Vedranom Lakićem, te predstavnicima kompanija BH-Gas i Energoinvest, na kojem je razgovarano o procesu gasifikacije grada i budućnosti Rudnika mrkog uglja Zenica.
Tokom sastanka, gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović posebno je naglasio spremnost Grada Zenica da preuzme i adaptira zgradu Direkcije Rudnika Zenica.
„To je objekat star preko 150 godina, pravi simbol našeg grada. Želimo sačuvati ovu starinu, a koliko sam shvatio, ministar nema ništa protiv toga“, izjavio je Kasumović.
Kako ističu iz Gradske uprave, Zenica nema veliki broj ovakvih “starina” i jedan ovakav objekat je od historijskog značaja za Zenicu i period ekspanzije i industrijalizacije grada. Sam objekat, kao i prostor oko njega uz određene adaptacije, može se iskoristiti za kreiranja potencijalnog trga s ovom historijskom zgradom u samom centru prostora, koja bi bila adekvatna kao neki oblik muzeja ili objekat drugog sadržaja, naveli su iz Gradske uprave.
Ministar Lakić je na sastanku potvrdio odlučnost Vlade Federacije BiH da kroz projekat pravedne tranzicije osigura sredstva za lokalne zajednice pogođene zatvaranjem rudnika, uključujući i Zenicu, kojoj je namijenjeno oko 300 hiljada dolara iz sredstava Svjetske banke.
Kada je riječ o gasifikaciji Zenice, ministar Lakić je objasnio da je Vlada FBiH nedavno dala upotrebnu dozvolu za gasovod od Travnika do Zenice, čime je omogućena gasifikacija cijelog grada. Prioritet je gasifikacija Kantonalne bolnice Zenica. „U roku od 14 dana očekujemo dokument koji će biti osnova za daljnju realizaciju projekta gasifikacije. Krajem maja slijedi prezentacija konačnog projekta“, rekao je Lakić.
Gradonačelnik Kasumović je dodao da je cilj Gradske uprave potpuno eliminisati upotrebu uglja za grijanje i pružiti građanima zdraviju alternativu kroz poticaje za zamjenu ložišta.
Rudnik Zenica trenutno zapošljava preko 600 radnika, a planirano je da se u narednih pet godina zbrine oko 400 radnika, dok će 200 zaposlenika ostati angažirano do konačnog zatvaranja rudnika u skladu sa zakonom. Ministarstvo je, prema riječima ministra Lakića, za ovaj proces već izdvojilo značajna sredstva, uključujući dodatnih 42 miliona KM za zbrinjavanje radnika i 150 miliona KM kroz projekat pravedne tranzicije.
RMU Zenica i Gradska uprava su već ranije imale nekoliko dogovora, a u jednom od njih Grad Zenica je na sebe preuzeo Papirnu još 2018. godine na osnovu duga koji je rudnik imao prema Gradu.
Inače, rudnik u Zenici je pokrenut odlukom Zemaljske uprave/vlade BiH za vrijeme Austro-Ugarske vlasti u maju 1880. godine, a nakon 145 godina odlukom Vlade FBiH i resornog ministarstva u okviru projekata energetske tranzicije rudarska tradicija u Zenici odlazi u historiju.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010
