Bosansko narodno pozorište danas je obavjestilo svoje gledaoce da “zbog povrede glumice iz ansambla predstave, prinuđeno otkazati narednu izvedbu predstave “Tri sestre”, zakazanu za utorak, 23. decembar”.
Uz pojašnjenje procedure vraćanja eventualno unaprijed kupljenih ulaznica, nije bilo pojašnjenja o kome se i kakvoj povredi radi.
Večeras je direktor BNP-a Miroljub Mijatović dao više detalja o tome kad i kako se dogodila povreda, te koja glumica je povrijeđena.
– Prva repriza predstave “TRI SESTRE” za publiku je protekla dobro…u uvjerenju da je sve onako kako je postavljeno. Ali unutar glumačkog i tehničkog dijela ansambla dešavala se prava drama. Jedna od glavnih glumica je na početku trećeg čina doživjela povredu – lom ruke… Posebnom i jedinstvenom snagom odigrala je treći i četvrti čin…da publika ne primjeti, da ne bude uskraćena za pozorišni čin. Samo ona zna kolika je to žrtva i pretrpljeni bol. Trideset dvije godine sam u pozorištu…ne dešava se to često…ali ovaj slučaj je obavezan za pomenuti. Sa pozicije na kojoj trenutno jesam, moram skrenuti pažnju na njega. Snežana Vidović, ponosan što te imamo u ansamblu i upućujem iskrene želje za što skoriji oporavak, poručio je Mijatović večeras.
Snežana Vidović je poznata bh. glumica, dugogodišnji član ansambla BNP-a.
Kada se govori o savremenom teatru u Bosni i Hercegovini, ime Snežane Vidović neizostavno se veže za vrhunske umjetničke domete i nepokolebljivu posvećenost daskama koje život znače. Rođena Zeničanka, koja je svoje glumačko zvanje stekla na Fakultetu humanističkih nauka u Mostaru, već decenijama predstavlja jedan od najčvršćih stubova ansambla Bosanskog narodnog pozorišta Zenica. Njen put, započet krajem devedesetih, razvijao se kroz nevjerovatan dijapazon likova, od tragičnih heroina do britkih komičnih rola, čime je potvrdila status jedne od najsvestranijih glumica svoje generacije.
U bogatom pozorišnom opusu Snežane Vidović posebno se izdvajaju uloge u kojima je istraživala kompleksne ženske sudbine. Publika i kritika pamte njenu maestralnu interpretaciju Angustije u Lorcinom „Domu Bernarde Albe“, kao i naslovnu ulogu u „Drami o Mirjani i ovima oko nje“, za koju je opravdano nagrađena priznanjem za najbolju glumicu. Njena sposobnost da iznese teret klasične tragedije ogleda se u ulozi Korinćanke u „Medeji“, dok je savremeni senzibilitet pokazala kroz uloge poput Helen u „Siročadi“ ili Bademe Pegaz u predstavi „Sedam strahova“, koja joj je donijela nagradu za najbolju epizodnu rolu.
Scena BNP-a Zenica svjedočila je njenoj transformaciji u likove poput Dare u Nušićevoj „Gospođi ministarki“, ali i u potresne uloge u društveno angažovanim komadima kao što su „Ukulele Jam“ i „Grebanje ili Kako se ubila moja baka“. Kroz saradnje sa najznačajnijim rediteljima regiona, poput Dine Mustafića, Selme Spahić i Aide Bukvić, Snežana je gradila likove Nine u drami „Ko je srušio Berlinski zid“, Ajše u „Mousefuckersima“, te Marijan Stoun u „Majstoru“. Njen talenat nije ostao neprimećen ni u ranoj fazi karijere, kada je za uloge u predstavama „Nevakat“ i „Prvi put s ocem na izbore“ osvajala nagrade namijenjene najboljim mladim glumcima.
Iako je pozorište njena matična luka, Snežana Vidović je ostvarila i zapaženu regionalnu popularnost putem televizijskih ekrana. Široj publici najpoznatija je kao energična Senada Fukić iz hit serije „Lud, zbunjen, normalan“, a zapažene uloge ostvarila je i u serijalima „Viza za budućnost“, „Crna hronika“ i „Kriza“. Njen filmski angažman obuhvata rad sa oskarovcem Danisom Tanovićem u ostvarenju „Smrt u Sarajevu“, kao i uloge u filmovima „Teško je biti fin“ i međunarodnoj produkciji „The Hunting Party“, gdje je scenu dijelila sa holivudskom zvijezdom Richardom Gereom.
Osim što dominira scenom kao glumica, ona je i umjetnica koja se bavi scenskim pokretom i režijom predstava za najmlađe, čime zaokružuje svoju misiju u teatru.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010







