Forum građana Zenice organizovao je u hotelu Dubrovnik Panel diskusiju i degustaciju tradicionalne torte HAVANA u okviru trećeg projekta GASTROETNO . U panel diskusiji su učestvovali: Prof. dr. Irzada Taljić, Doc Dr. Senija Šehanović, Sead Pašić sociolog, moderator Mirsad Mujkić, voditelj projekta ispred FGZ.
Nakon provedenog istraživanja i ankete koju je popunilo 448 građana, utvrđeno je da postoji realan osnov da se torta Havana predloži na Listu nematerijalne kulturne baštine Bosne i Hercegovine kao ZENIČKA HAVANA. U panelu je učestvovao i ministar za privredu Ze-Do kantona Samir Šibonjić koji je istakao važnost obogaćivanja gastro ponude i torte Havana u sklopu nastojanja da se obogati turistička ponuda i ukupne privredne aktivnosti u Ze-Do kantonu i državi. Ovom događaju je prisustvovalo više od stotinu građana koji su mogli da uživaju u degustaciji torte Havana koje su izložile slastičarne: Kristal 1 Stanica, Kristal 2 Radakovo, Kristal 3 Centar, Kristal 4 Babina rijeka, Kristal 5 Crkvice te slastičarne Evropa i Mimoza. Prezentirana je i porodična receptura ove torte koju je pripremila majka Paša.
“Forum građana Zenice nastavit će dalja istraživanja i u narednom periodu nastojati uvrstiti ZENIČKU HAVANU na Listu nematerijalne baštine Bosne i Hercegovine. Zahvaljujemo se građanima koji su, sa zadovoljstvom i osjećajem duboke emocije, učestvovali u našem dosadašnjem istraživanju. Također se zahvaljujemo uredu Premijera Ze-Do kantona te hotelu Dubrovnik i slastičanicama koji su podržale ovaj projekat” istakli su iz FGZ.
Forum građana Zenice
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010


















