FOTO: Zeničanin Goran Trkulja pobjednik 6. Međunarodnog šahovskog turnira „Lukavac 2017“ – U Lukavcu je od 23. do 26.novembra 2017.godine odigran 6. Međunarodni šahovski turnir “Lukavac Open 2017”. Organizatori su bili šahovski klubovi “Lukavac” i “Inzio-Tušanj” iz Tuzle, a turnir se igrao u hotelu „Lukavac“ u Lukavcu.

Pobjednik turnira je IM Goran Trkulja iz Zenice sa 5,5 poena, drugi je IM Damir Šutković, takođe, sa 5,5 poena, a treći Andrija Obad, takođe, sa 5,5 poena. Interesantno je napomenuti da je još troje šahista osvojilo po 5,5 poena, među kojima je i mladi Zeničanin Dino Marković, ali su konačan plasman odlučili dodatni kriteriji.

Pored Gorana Trkulje (1.mjesto na turniru) na turniru je nastupilo još nekoliko Zeničana i to Dino Marković (6.mjesto, 5,5 poena), Halid Bajramović (22.mjesto, 4,0 poena), Faris Čunjalo (24., 4,0 poena…

Učestvovalo je 85 igrača iz BiH, Danske, Srbije i Turske, među kojima i tri FIDE majstora i dva internacionalna majstora (IM). Igrao se švajcarski sistem od 7 kola i bio je zajednički za šahiste i šahistkinje. Tempo igre bio 90 minuta po igraču, sa bonifikacijom od 30 sekundi po potezu. Turnir će biti rejtingovan za FIDE rejting listu. Nagradni fond iznosio je 2.750 KM (1.mjesto=500 KM, 2.=400 KM, 3.=300KM, 4.=200 KM, 5., 6., i 7.mjesto =100 KM itd.)
Direktor turnira bio je IA Šemsudin Čengić, glavni sudija FA Šefko Hamzić i sudija Hamdija Pilavdžić.

Donosimo plasman prvih 10 takmičara na turniru, koji su osvojili novčane nagrade: