FOTO: Završeno šahovsko prvenstvo ŠSFBiH – Prvaci Sabahudin Buljubašić i Nadina Mahmutbegović –Zeničanin Goran Trkulja treći – Nakon četvorodnevnog takmičenja i uz učešče 52 takmičara, danas 16.12.2018.godine u Lukavcu je završeno 12.otvoreno seniorsko pojedinačno prvenstvo u šahu za 2018.godinu, (zajednički turnir za igračice i igrače). Prvenstvo se igralo od 13.-16.12.2018.godine.

Organizator je bio ŠSFBiH, a tehnički organizator bio je je Šahovski savez tuzlanskog kantona.

U muškoj konkurenciji pobjednik je FM Sabahudin Buljubašić, član TŠK Sloboda sa 5,5 poena,

drugi je velemajstor (GM) Milan Vukić, član ŠK Goražde, takođe, sa 5,5 poena, a treći Zeničanin-internacionalni majstor (IM) Goran Trkulja, član ŠK Čelik, takođe sa 5,5 poena, ali sa slabijim dodatnim kriterijima.

U ženskoj konkurenciji najbolje plasirana je Nadina Mahmutbegović iz Živinica sa 4,0 poena.

Tako su novi prvaci  OPŠSFBiH u muškoj i ženskoj  konkurenciji postali FM Sabahudin Buljubašić, član TŠK Sloboda i Nadina Mahmutbegović, član OŠK Živinice.

Pobjednici, Sabahudin Buljubašić i Nadina Mahmutbegović su osvojili titule prvaka OPŠSFBiH u muškoj i ženskoj konkurenciji za 2018. godinu, pripao im je pehar i novčana nagrada i svim nagrađenim igračima dodjeljene su diplome.

Na prvenstvu je nastupilo i pet šahista iz šahovskih klubova ŠK Čelik (Goran Trkulja) i ŠK Preporod (Dino Marković, Halid Bajramović, Latif Hadžić i Hajrudin Kustura). Postigli su veoma dobre rezultate. Među 10 prvoplasiranih su Goran Trkulja, 3.mjesto, Dino Marković, 7.mjesto i Halid Bajramović, 9.mjesto.

Pored toga, mladi Dino Marković je osvojio 1.mjesto u kategoriji do 2150 poena ELO rejtinga, Halid Bajramović 2.mjesto i Latif Hadžić redovnu nagradu za 8.mjesto na prvenstvu. Hajrudin Kustura je osvojio 2.mjesto u kategoriji do 1900 poena ELO rejtinga. Podatke o specijalnim nagradama saopštio nam je mladi Dino Marković.

Prvenstvo se igralo po Švicarskom sistemu, u sedam kola, sa tempom igre od 90 minuta po igraču za cijelu partiju uz bonifikaciju od po 30 sekundi po potezu počevši od prvog.

Nagradni fond iznosio je 3.100 KM i podijeljen je na 10 prvoplasiranih šahista. Nagrađena su po četvorica igrača ELO rejtinga do 2150 i 1900, a dodjeljene su i nagrade u ženskoj i konkurenciji kadeta.

Turnir će se rejtingovati kod FIDE.

Direktor prvenstva bio je Ahmed Ćorić, glavni sudija Boris Budimir IA, a pomoćni sudija prvenstva bio je Hazim Habibović.