FOTO: Velika pobjeda košarkaša Čelika u derbiju kola – obezbjeđen plasman u play off – Košarkaši Čelika, uokviru 22.kola A1 Lige KSBiH, bili su domaćini ekipi KK IBU Spartans iz Živinica. Utakmica je odigrana na centralnom terenu gradske Arene „Husejin Smajlović“ u Zenici pred oko 600 gledalaca. Pobjedu u ovom derbiju zabilježili su domaći košarkaši OKK Čelik i tako obezbjedili plasman u play off za prvaka A1 lige.

Rezultat: OKK Čelik – KK IBU Spartans  111:77  (35:15), (20:26), (28:18), (28:18);

Sudije: Nermin Nikšić, Tarik Nikšić i Armin Zahiragić, delegat Rizo Muderizović;

Sastav OKK Čelik i postignuti poeni:

Muhamed Gak 11, Adis Zec 2, Armin Avdibegović (cap) 13, Mirza Keso 18, Anes Podojak 12, Kerim Dragolj 19, Vildan Hodžić 5, Denis Halilović 4, Namik Varupa 2, Adi Bambur 12, Kenan Fajković 2, Imran Porča 11;  (Šef struke Armel Mujaković, pom. trener Edin Varupa);

Najefikasniji kod Čelika: Kerim Dragolj 19, Mirza Keso 18, Armin Avdibegović 13 poena;

Najviše koševa za IBU Spartans postigli su: Ado Korkutović 36 i Reuf Livadić 15 poena

U zeničkom ligašu, u najavi utakmice, pribojavali su se gostiju iz Živinica. U prvom dijelu prvenstva poraženi su u Živinicama sa 91:86, ali se strah pokazao potpuno neopravdanim već nakon prve dionice večerašnjeg derbija, koju su domaći dobili sa 35:15. Izabranici trenera Armela Mujakovića odigrali su jednu od najboljih utakmica u sezoni i pregazili goste iz Živinica i „zaledili“ ih na – 34.

Tok utakmice:

Domaći otvaraju utakmicu serijom od 6:0 i vođstvo se stalno povećava fenomenalnom igrom domaćih do + 20 poena na kraju prve dionice (35:15).

U drugoj dionici prednost ide i do + 23 (43:20). Sredinom ove dionice gosti prave seriju 0:11 i smanjuju na najmanju razliku u ostatku utakmice (46:37). Međutim, do poluvremena domaći ponovo povećavajz na + 14 poena za rezultat na poluvremenu od 55:41.

Treću dionicu domaći otvaraju trojkom Mirze Kese, koji u naredne tri minute postiže još tri trojke i domaći idu na visoku prednost od + 24 poena (68:44), a na kraju treće dionice je, ponovo, 24 poena prednosti (83:59). Treću dionicu dobio je Čelik sa 28:18.

Na početku zadnje dionice Zeničani povećaju prednost na + 28 (91:63). U narednim minutama prednost se još povećava na 34 poena prednosti za konačnih i potpuno zasluženih 111:77 za Čelik. Svi igrači iz rostera obje ekipe dobili su priliku da nastupe u večerašnjem derbiju, a kod Čelika svi su se upisali u listu strijelaca.

Gledaoci koji su večeras došli na ovu utakmicu nisu sigurno zažalili, jer smo vidjeli jednu vrhunsku i brzu igru Čelika i možda najbolju u ovom prvenstvu.

Ovom visokom pobjedom košarkaši Čelika obezbjedili su 4.mjesto na tabeli A1 lige KSBiH i plasman u play off za prvaka A1 lige i ulazak u najviši rang takmičenja u BiH. Ekipa IBU Spartans sezonu je završio, na za njih dobrom petom mjestu, iako su veći dio sezone bili među prve tri ekipe u ligi.

Prema izjavi za medije trenera Čelika Armela Mujakovića, košarkaši Čelika u prvom meču play off-a gostuju Igmanu Burch University na Ilidži.

Na stranici RKS Tuzla, koji je vodio takmičenje, nakon odigravanja posljednjeg ligaškog kola objavili su sljedeće u vezi određivanja plasmana na 4.mjesto:

„Ekipe Čelika, IBU Spartansa i Brčkog ligaški dio su završile sa istim brojem bodova (35). U skladu sa pravilima kod određivanja konačnih pozicija na tabeli, za ove tri ekipe je kreirana mini tabela u kojoj je najbolji omjer imala ekipa Čelika sa tri pobjede i jednim porazom, te osigurala poziciju broj 4. koja je vodi u doigravanje“.