FOTO: Velika pobjeda košarkaša Čelika u derbiju nad liderom prvenstva, Sparsima, u zeničkoj Areni – U 13. kolu bh.Prvenstva za košarkaše, sezona 2020/2021, košarkaši OKK Čelik bili su danas, 30.12.2020.godine u 17 sati, domaćini ekipi KK Spars Realway iz Sarajeva. Utakmica je odigrana u gradskoj Areni „Husejin Smajlović“ u Zenici, centralni teren, bez prisustva gledalaca zbog pandemije koronavirusa, COVID-19, u cijelom svijetu.

Veliku pobjedu u ovom derbi meču ostvarili su domaći košarkaši Čelika.

Konačan rezultat i rezultati po četvrtinama:

OKK Čelik – KK Spars Realway 74:65 (17:19), (24:10), (14:11), (19:25);

Sudije su bile Bojan Jovanić, Milan Adamović i Davorin Skenderija, a delegat Siniša Jakovljević.

Sastav ekipe Čelika i poeni:

Srđan Gavrić 6, Anes Podojak 7, Haris Delalić 14, Meris Bećirović 2, Milivoje Božović 19 p. + 10 skokova, Ermin Dedić 9, Benjamin Bajramović, Armin Avdibegović (cap), Haris Ćurevac 13, Ranko Križanović 4, Namik Varupa, Dino Merdanović. (Trener Josip Pandža, pomoćni trener Bojan Stevanović);

U ekipi crno-crvenih dvocifreni su bili Milivoje Božović 19 p.+ 10 skokova, Haris Delalić 14, Haris Ćurevac 13 poena;

Kod ekipe Spars RW najefikasniji su bili Kenan Kamenjaš 20, Almir Hasandić 12, Nejc Klavzar 11 poena;

Košarkaši Čelika su od 23.11. do danas, odigrali sedam utakmica, šest u prvenstvu i jednu u Kupu ZDK. Ostvarili su tri pobjede (Sloboda, Bratunac i Kakanj u Kupu) i četiri poraza (Čapljina, Zrinjski, Leotar i Borac). S druge strane, ekipa Spars Realwal je u posljednjih pet susreta ostvarila četiri pobjede i doživjela jedan poraz i to u Kaknju (84:83) i to je jedini njihov poraz u prvenstvu, do sada.

Trojkom Almira Hasandića gosti otvaraju utakmicu, a uzvraćaju domaći sa šest uzastopnih poena za 6:3. Ponovi su gosti u seriji i rezultat je 6:10. Do kraja prve četvrtine ekipe se smjenjuju u vođstvu, da bi trojkom Nejca Klavzara u zadnjim sekundama četvrtinu dobio Spars sa 17:19.

U drugoj četvrtini Sparsi su ostali na samo 10 poena, a domaći su odigrali četvrtinu za pamćenje protiv velikog favorita i postigli 24 poena. Bilježimo dvije serije Čelika od 8:0 i 11:0, od rezultata 25:22 na 36:22. Na poluvrijeme se odlazi pri vođstvu Čelika od 41:29.

Treće četvrtina počinje serijom Čelika od 4:0 i najveće vođstvo do tada od plus 16 poena (45:29). Do kraja treće četvrtine viđena je velika borba, a rezultat ove četvrtine je 14:11 za Čelik, odnosno na kraju tri četvrtine utakmice je 55:40 za Čelik.

Zadnju četvrtinu dobili su gosti sa 19:25 i to u finišu utakmice i smanjili su visoko vođstvo Čelika od plus 17 poena (71:54). Završilo je 74:65 za Čelik, potpuno zasluženo.

Ovo je šesta pobjeda Čelika uz šest poraza od 12 odigranih utakmica u tekućem prvenstvu, u drugom kolu bili su slobodni.

U sljedećem 14. kolu, prvo kolo drugog dijela prvenstva, košarkaši Čelika su domaćini ekipi Široki, od koje su poraženi u 1.kolu rezultatom 70:59.