FOTO: Sindikat ArcelorMittal Zenica ispratio penzionere – Sindikat ArcelorMittal Zenica uz skromno druženje i satove sa posvetom ispratio je u redovnu penziju 21 uposlenika ove kompanije koja upošljava 2300 ljudi. Sindikat AMZ broji 1800 članova i dva puta godišnje (januar i juli) ispraća penzionere-članove sindikata.
-Prošle godine smo u julu mjesecu ispratili 17 naših članova koji su otišli u redovnu penziju, a sada 21 kolegu. Nastavićemo i ubuduće da svoje kolege uz jedno druženje ispraćamo u penziju, kao što je nekad bilo u socijalizmu-kazuje Zuhdija Kapetanović, predsjednik Sindikata AMZ.
Sindikat Mittala organizovao je svečani ispraćaj radnika u penziju,Enes Durmić penzioner i predsjednik sindikata Zuhdija Kapetanović/Foto: Muhamed Tunović-Svima želim u ime Sindikata da koliko ste staža imali da toliko penziju berete u zdravlju, sreći i veselju, vi i vaše porodice. Nama ostaje da se borimo da te penzije budu veće, jer one su još uvijek male-dodaje “u mikrofon” Zuhdija Kapetanović.
Uz muziku i zakusku u restoranu Tapas bilo je veselo, a na licima mnogih ogledala se sjeta, tuga i zabrinutost.
Ostoja Lakić magistar tehničkih nauka penzioner i predsjednik sindikata Zuhdija Kapetanović/ Foto: Muhamed TunovićMeđu radnicima novopečenim penzionerima je i magistar tehničkih nauka i diplomirani mašinski inženjer Ostoja Lakić. Prisjeća se svog radnog vijeka i 40 godina staža:
– Pet godina sam proveo na Metalurškom institutu “Kemal Kapetanović, iza toga pet godima na Mašinskom i Metalurškom fekultetu u Zenici, pa pet godina u Premizu i sve ostalo vrijeme u Željezari i BH Steel-u, odnosno današnjem AMZ. Naravno nakon svega čovjek odmotava film, kao mlad inženjer početnik, pa onda stasalo se radilo se…U postratnim uslovima BiH pozitivno je u AMZ da su primanja bila redovna. Ima pritužbi radnika i najveći je nedostatak što se ipak smanjuje broj radika.Na Sindikatu je da se izbori za dugoročnu strategiju razvoja ove firme a da položaj radnika bude u skladu sa doprinosom svakog pojedinačnog radika, priča nam Ostoja Lakić. Na kraju u mikrofon svima kazuje:
-Želim vam svima dobro zdravlje, dugo uživali u penziji. Znam je da ona nije još na nivou onog ostvarenja kojeg ste vi dali i ovoj firmi i ovoj državi, ali nadamo se da će Sindikat da izbori povoljniji zakon o PIO i da nam te penzije budu odraz onoga što smo mi stvorili i napravili tokom svog radnog vijeka.
Novopečeni penzioner Enver Mujezinović:
– Želim prije svega da svi dožive penziji. Šta da kažem, radite što bolje, izdvajajte za penzionere…
Ori se pjesma.. Durmić Enes svima želi da dožive i zdravi dočekaju- penziju…
– Dabogda je uživali koliko ste staža imali…
Autor: Elvir Bešlić/Oslobođenje/foto: Muhamed Tunović
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010







