Rekreacija

FOTO: Ramazanska planinarska tura- Putovanje kroz prelijepu prirodu i historiju

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Članovi PSD Poštar – BiH Exploreri 09.03.2025.godine posjetili su lokalitet Budoželje – Karići gdje su nalazi čuvena drvena Hajdar-dedina džamija koja po nekim izvorima datira još iz prvog perioda osmanske vlasti, a prema starosti nišana u haremu džamije sa sigurnošću se može reći da džamija u Karićima postoji još od 1716. godine.

Za džamiju se vežu mnoge narodne legende i predanja, a krajem jula svake godine , unazad nekoliko stotina godina, tu se održava tradicionalno dovište.

U posjetu džamiji krenuli smo od sjenovitog izletišta Žahljica koje se nalazi u zaleđu najvećeg Vareškog sela – Budoželja. Izletište je okruženo stasalim crnogoričnim šumama i nalazi se na mjestu gdje rječica Žaljica pravi proširenje prije svog spajanja sa rječicom – Žalja.

Krenuli smo putem s mjesta gdje se rječice spajaju, slijedeći uzvodno tok Žalje i na rakrsnici gdje se nalazi Hajr česma skrenuli lijevo prateći putokaz za džamiju.
Mir jedino narušen klopotom vode, miris šuma sa razastrtim prvim vjesnicima proljeća, visibabama pokraj šume i kraj puta, pratili su nas cijelo putovanje.

Na jednoj raskrsnici kad se već lagano uspne na plato prema Karićima, skrenuli smo nekih 500ak metara s puta da bi posjetili , neoznačenu i zaraslu i usnulu nekropolu stećaka u rejonu Didorade. Nekropola poznata više u akademskim krugovima nego u turističkim zajednicama s obzirom na lokaciju i na prekrasne raznovrsne ornamente na većini stećaka sigurno je jedna od najljepših nekropola koje smo do sada posjetili.

Nažalost nismo uspjeli naći onaj stećak, prvi otkriveni epigrafski spomenik ove vrste na području općine Vareš, sa natpisom “A se leži Bogčin, sin Vlatkin…”. Natpis nam je vjerovatno promakao, zarastao u mahovinu, tako da imamo razlog više za još jednu posjetu ovom posebnom području.

Poslije Didorade put prema Karićima nastavili smo prostranim platoom, koji se nalazi na oko 1000 m nadmorske visine, okružen je šumom, a tu i tamo sa puta se otvara čistina sa prelijepim pogledom na ogromno prostranstvo, dokle pogled seže, prekriveno crnogorične šume, iz koje se tek tu i tamo, u daljini prema Nišićkoj visoravni, nazire poneko usamljeno i udaljeno selo.

Gledajući tako, ne možemo se oteti utisku kako smo sretni što živimo u ovako lijepoj zemlji. Bez obzira toliko toga obišli, uvijek možemo naći nova mjesta koja nas ljepotom i autentičnošću ostavljaju bez daha.

Prilazeći džamiji , prvo što smo primjetili da je džamija savršeno uklopljena u okoliš a zatim nam fokus sasvim okupiraju upečatljivi detalji, natpisi urezani u suhoj borovini urađeni baš sa mjerom. Osjeti se pažnja i trud s kojim je sve rađeno da bi se sačuvao prvobitni autentični izgled džamije kada je ona obnavljana 2001. godine, nakon što je do temelja zapaljena 1993.godine.

Kod džamije, kako čisti i održava dvorište, zatičemo njenog sadašnjeg čuvara. Pomogli smo mu malo da očisti unutrašnjost džamije.
On se čudom ne može načuditi ,prvo iz kojeg smo pravca došli, zatim kako smo uopšte našli nekropolu kod Didorade, onda odakle nama jedan od jedina dva ključa od džamije. Lično ih je oba pravio njegov sin.
Upućuje nas na prekrasan plato iznad džamije, sa uredno podšišanom travom i pogledom na sve četiri strane svijeta. Tu zatičemo jedan par sa šatorom u prizoru kao iz reklamnih panoa koji pozivaju na odmor i kampovanje u prirodi. Kratko smo i tiho da ne narušimo mir i ljepotu sa njima razmijenili samo jednu riječ “predivno” , začinili je osmijehom i produžili do djevojačkog groba koji se nalazi podno platoa. Grob je samo jedan od brojnih neimenovanih i na turističkim mapama neoznačenih znamenitosti kojima ovaj kraj obiluje.

Vratili smo se travnatim putem, kao iz bajke, koji se provlačio kroz šumu. Pored visibaba na zadnjim ostacima snijega prepoznavali smo tragove raznih oblika i veličina lagano se spuštajući prema izletištu i mjestu odakle smo krenuli. U povratku smo kratko posjetili još jednu nekropolu stećaka u centru Budoželja.

Bilo je ovo još jedna od uspješnih planinarskih tura gdje smo uživali u prelijepoj prirodi zapanjeni historijskim tragovima naše domovine o kojima toliko malo znamo.

PSD Poštar – BiH Exploreri



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo