Reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras na stadionu „Laugardalsvöllur “ u Reykjaviku od selekcije Islanda rezultatom 1:0 (0:0) u okviru 6. kola grupe J kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine u Njemačkoj.

Prije utakmice održan je minut šutnje za žrtve razornog zemljotresa u Maroku.

Prvo poluvrijeme nije ponudilo mnogo prilika za postizanje gola, jer se igralo uglavnom na sredini terena. Bosna i Hercegovina je prvi put zaprijetila u 21. minutu, kada je Jusuf Gazibegović dobro šutirao sa dvadesetak metara. Najbolju šansu u prvom poluvremenu imao je Ermedin Demirović u 44. minutu, čiji je udarac sa 7-8 metara izblokirao Hjörtur Hermannsson.

Nakon 15 minuta igre u drugom poluvremenu, Edin Džeko je pokušao da iznenadi golmana Islanda, ali je lopta otišle preko gola. U 65. minutu Hákon Arnar Haraldsson je dobro proigrao Mikaela Andersona, koji se našao sam ispred Ibrahima Šehića, ali sa 15 metara šutira visoko preko gola. U 71. minutu Miralem Pjanić je asistirao za Edina Džeku, ali kapiten naše reprezentacije nije uspio dobro da zahvati loptu. Dva minuta kasnije Džeko je šutirao, ali je golman Islanđana Rúnar Rúnarsson bio dobro postavljen. U 84. minutu sa lijeve strane je centrirao Sead Kolašinac, a Nemanja Bilbija šutira glavom nekoliko centimetara pored lijeve stative. Dobru priliku u 86. minutu imao je i Edin Džeko, ali Runarsson dobro interveniše i zaustavlja šut Džeke. U 90. minutu Island je mogao da kazni Zmajeve za promašaje, ali je Dennis Hadžikadunić u zadnjem momentu izblokirao udarac Jóna Dagura Thorsteinssona. Ipak, kazna je stigla minut kasnije, kada je Alfred Finbogasson donio tri boda Islandu, nakon dodavanja Thorsteinssona.

U ostalim susretima u našoj grupi Portugal je savladao Luksemburg 9:0, dok je Slovačka na domaćem terenu savladala Lihtenštajn sa 3:0.

Nakon šest odigranih kola Portugal je prvi na tabeli sa maksimalnih 18 bodova. Slijedi Slovačka sa 13, Luksemburg 10, Bosna i Hercegovina i Island po 6 i Lihtenštajn bez bodova.

U sljedećem kolu „Zmajevi“ igraju u Lihtenštajnu 13. oktobra, a tri dana kasnije dočekujemo reprezentaciju Portugala.

Sudija: Lawrence Visser (BEL)
Pomoćnici: Rien Vanyzere (BEL), Thibaud Nijssen (BEL)
4. sudija: Nathan Verboomen (BEL)

SASTAVI

ISLIsland BIHBosna i Hercegovina
1. Rúnar Rúnarsson (GK) 12. Ibrahim Šehić (GK)
2. Alfons Sampsted 2. Hrvoje Miličević  žuti karton 81′
4. Victor Pálsson 3. Dennis Hadžikadunić  žuti karton 30′
6. Hjörtur Hermannsson 4. Jusuf Gazibegović  izmjena izlazi 81′
7. Johann Gudmundsson (C) 5. Sead Kolašinac
10. Hákon Arnar Haraldsson 8. Rade Krunić
14. Kolbeinn Finnsson 11. Edin Džeko (C)
15. Willum Thor Willumsson  izmjena izlazi 76′ 18. Amir Hadžiahmetović  izmjena izlazi 67′
16. Mikael Anderson  izmjena izlazi 76′ 20. Benjamin Tahirović  izmjena izlazi 81′
20. Orri Óskarsson 21. Amar Dedić  izmjena izlazi 86′
21. Arnór Ingvi Traustason  žuti karton 70′ 23. Ermedin Demirović  izmjena izlazi 67′
IZMJENE IZMJENE
12. Hakon Rafn Valdimarsson (GK) 1. Nikola Vasilj (GK)
13. Elias Rafn Ólafsson (GK) 22. Kenan Pirić (GK)