FOTO: Pobjeda košarkašica Čelika u derbiju u Areni na startu prvenstva – Gradska Arena „Husejin Smajlović“ u Zenici, teren „C“. Početak u 19 sati, bez prisustva gledalaca zbog pandemije koronavirusa (COVID-19).

U utakmici prvog kola bh. košarkaške lige za sezonu 2020/2021, košarkašice Čelika su bile domaćini ekipi ŽKK Leotar 03 iz Trebinja. Zasluženu pobjedu u ovom meču prvog kola ostvarila je domaća ekipa Čelik.

Rezultat: KŽK Čelik – ŽKK „Leotar 03“ 72:60  (23:14), (23:13), (13:17), (13:16);

Utakmicu u Zenici su sudili Tarik Nikšić, Samir Kadrić, i Namik Fočo, delegat Almir Akšamija.

Sastav ekipe Čelika i poeni:

Nedžla Kovačević (cap) 19, Ajla Selimović 33, Ivana Branzovski, Sedina Halimić, Ajša Mulić 10, Merjem Sinanović, Sajra Čajić 2, Emana Pašalić, Almedina Ahmić, Amila Husejnović 8, Anida Čaušević, Džejlana Indžić. (Trener Aida Kalušić);

Najefikasnije u domaćoj ekipe bile su Ajla Selimović 33 poena + 15 skokova, Nedžla Kovačević 19 poena + 14 skokova, Ajša Mulić 10 poena.

Kod Leotara 03 najefikasnije su bile Marija Kešeljević 28, Zorica Gudelj i Anica Skrivan po 8 poena.

Večaras u zeničkoj Areni viđena je dobra i prava prvenstvena utakmica između starih rivala Čelika i Leotara iz Trebinja. Zeničanke su bile bolje večeras i zasluženo su slavile u derbiju.

Prvu dionicu dobile su domaće košarkašice sa 23:14, a imale su vođstvo, gotovo, cijelu dionicu, a drugu sa 23:13 i na poluvremenu je bilo 46:27 za Zeničanke. U prvom poluvremenu kod Čelika su se istakle Ajla Selimović sa 22 poena, Nedžla Kovačević sa 11, te mlada Ajša Mulić sa 8 poena i od toga dvije trojke od dva pokušaja. Kod gošći iz Trebinja u prvom poluvremenu najefikasnija je bila Marija Kešeljević (15), ponajbolja njihova košarkašica.

Na početku treće dionice Ajla Selimović postiže dva poena za najveće vođstvo Zeničanki od +21 poen (48:27). U ovoj dionici gošće su bile smanjile na minus 14 (53:39), ali su domaće uspjele povečati na 59:44 na kraju tri četvrtine utakmice. Gošće iz Trebinja su dobile treću dionicu sa 13:17.

U zadnjoj dionici dosta ravnopravna utakmica, domaće su rutinski privele utakmicu kraju nakon solidnog vođstva tokom cijele utakmice, za konačnih i zasluženih 72:60.

U posljednjim minutama utakmice trenerica Zeničanki, Aida Kalušić, u igru je uvela i nekoliko mlađih košarkašica sa manjom minutažom i mlade igračice iz rostera su dobile priliku da nastupe u večerašnjem meču.

Kod Čelika sa double-double učinkom bile su izvrsna Ajla Selimović sa 33 poena i 15 skokova (koeficijent korisnosti 38), te kapiten Nedžla Kovačević sa 19 poena i 14 skokova.

U narednom 2.kolu košarkašice Čelika gostuju kod ekipe Mladi Krajišnik iz Banja Luke.