FOTO: Pobjeda Abecede nad Kengurom u gradskom derbiju – Uokviru 14.kola Lige mladih KSBiH- državno prvenstvo, danas 11.6. u Areni Zenica na „C“ terenu, odigran je gradski derbi između kadetskih selekcija KK Kengur i OKK Abeceda iz Zenice, u prisustvu oko 200 gledalaca. Sudije su bili Adis Delić iz Zenice i Azur Lušija iz Kaknja.

Iznenađujuću pobjedu su zabilježili kadeti Abecede nad favorizovanom ekipom Kengura.

KADETI U-16

Rezultat: KK Kengur Zenica – OKK Abeceda Zenica 66:77 (21:20), (15:17), (9:18), (21:22);

Sastavi ekipa, poeni, najviše skokova:
KK Kengur: E.Prasko, T.Cvitanović 4, H.Huseinspahić (double-double učinak od 14 poena i 10 skokova), V.Vidović 5 p.+9 skokova +5 as., L.Tanić, M.Ilić 8, N.Haramandić, M.Kokor 4, D.Merdanović, I.Maglajlić, E. Abazović 9 p.+7 sk.+ 6 as., H.Halilović 22 p.+7 sk. (Trener Enver Jahić, pomoćnik Jasmin Efendić);

OKK Abeceda: D.Ćuković 6 skokova, A.Gazić 21 +5 as., A.Zec 22, A.Bilić 1, R.Imamović, A.Ćefo 1, R.Hamzić 23 p. + 8 skokova, B.Hrvić 6, M.Ćajo 3 p. + 9 skokova, A.Bardak, T.Kubat. (Trener Behudin Bajgorić, pomoćnik Nedžad Mulić);

Abeceda bolje otvara utakmicu sa dvije uzastopne trojke, zatim 2:10, 7:17, što je i najveća prednost Abecede u prvoj dionici. U zadnje tri minute prve dionice Kengur stiže i uspjeva da preokrene rezultat na 21:20 na kraju prve dionice. Prve dvije minute druge dionice Kengur drži prednost, ali Abeceda ponovo vodi sa 26:28. Do samog finiša druge dionice Abeceda ima prednost, da bi u zadnjoj minuti bilo neriješeno 36:36 i onda još jedan poen za Abecedu za rezultat na poluvremenu od 36:37 za nominalne goste u ovom meču. Neriješen rezultat pri kraju druge dionice (36:36) bilo je sve što je uradio Kengur, jer u ostatku utakmice prednost je stalno na strani Abecede. U trećoj dionici bila je ponovo prednost Abecede do 10 poena, a na kraju treće dionice rezultat je 45:55 za goste. U zadnjoj dionici Abeceda povećava prednost i do + 15 poena (47:62), da bi u finišu Kengur smanjio na – 11 poena (66:77), što je i konačan rezultat ovog gradskog derbija.

U prvom poluvremenu nezadrživ u ekipi Kengura bio je Haris Halilović postigavši 19 poena i 5 skokova, dok je u drugom poluvremenu postigao samo tri poena i imao 2 skoka.

I pored više skokova Kengura, 49/39, nisu uspjeli to iskoristiti. Čini se da su presudile i trojke, kojih je Abeceda postigla 11, naspram 3 trojke Kengura.
Svi igrači iz rostera obje ekipe dobili su priliku da nastupe u današnjem derbiju.
Sve u svemu zaslužena pobjeda Abecede u ovom gradskom derbiju.