Drugog dana finalnog turnira Državnog prvenstva u kategoriji pionirki KS BiH sezona 2022/2023, u Zenici, gradska Arena „Husejin Smajlović“, teren „C“, odigrane su dvije utakmice. U prvoj utakmici igrali su ŽKK StarTz – KK Realway 82:69.

U odlučujućoj utakmici za prvaka BiH igrali su, domaćin i organizator finalnog turnira Državnog prvenstva, KŽK Čelik BH Telecom i sarajevska ekipa ŽKK Realvay, pred oko 250 gledalaca. Zasluženu pobjedu u ovom susretu ostvarile su domaće košarkašice Čelika i tako postale prvakinje BiH. Rezultat: KŽK ČELIK BH TELECOM – ŽKK REALWAY 61:42 (17:6), (13:10), (6:16), (25:10); Službena lica: Glavni sudija Esad Pelja, sudija 1 Dženan Hasić, sudija 2 Faris Džampo, delegat Nadija Pelja.

Nakon druge pobjede na ovom turniru pionirke KŽK Čelik postale su prvakinje Državnog prvenstva u kategoriji pionirki KS BiH za sezonu 2022/2023.

Sastav KŽK Čelik BH Telecom, poeni: Lamija Talić 17 poena i 15 skokova, Merijem Halač 7, Hana Bajramović 7, Džejla Šestić (cap) 7, Emina Zukić 11, Nejra Fazlija, Iman Alić 12, Najla Osmančević, Uma Beganović, Dalia Korać, Dalal Kovačević; (Trener Aldijana Iriškić, pomoćni treneri Maja Lokmić i Jasmina Eminić);

Najefikasnije kod Čelika: Lamija Talić 17, Iman Alić 12 i Emina Zukić 11 poena. Kod ŽKK Realway najefikasnije Adna Zaimović 15 i Adna Radončić 9 poena;

Prvu četrvrtinu dobile su domaće košarkašice Čelika sa 17:6. U drugoj četvrtini nešto rezultatski izjednačenija utakmica, bilo je 13:10, pa je na poluvremenu bilo 30:16 za Čelik.
Treću četvrtinu bolje su odigrale igračice Realwaya, dobile su ovu četvrtinu sa 6:16, pa je na kraju treće četvrtine samo četiri poena za domaće košarkašice, 36:32.
Kroz posljednju četvrtinu domaće igračice su stalno povečavale prednost, dobile ovu četvrtinu sa 25:10, za konačnih i zasluženih 61:42 za Čelik BH Telecom..
Ponovo ističemo najbolju košarkašicu Čelika Lamiju Talić, sa double-double učinkom od 17 poena i 15 skokova, sa indeksom korisnosti od 25.
Da podsjetimo da je i u prvoj utakmici protiv ekipe ŽKK StarTz, Lamiju Talić imala double-double učinak od 30 poena i 20 skokova, sa indeksom korisnosti od 37.

Nakon završetka ove utakmice uslijedila je svečanost podjele medalja i pehara za učesnice završnice Državnog prvenstva, za ekipe KŽK Čelik BH Telecom, ŽKK StarTz i ŽKK Realway.
Medalje su uručili Draženka Subašić, ministrica Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK, Aleksa Stanković, profesor fizičke kulture na UNZE i Feđa Jovanović, predsjednik KS ZDK.

Čestitke pionirkama KŽK Čelik BH Telecom, njihovim trenericama Aldijani Iriškić, Maji Lokmić i Jasmini Eminić, njihovim roditeljima na tituli Državnog prvaka i od sportske redakcije Zenicabloga.