FOTO: OKK Čelik poražen u polufinalu Kupa u Tuzli – Večeras, 26.1.2021.godine, u Tuzli je odigran drugi polufinalni meč Kupa “Mirza Delibašić” za košarkaše po sistemu “A”, između tuzlanske Slobode i zeničkog Čelika.

Utakmica je odigrana u maloj dvorani Mejdana a Sloboda je bila uspješnija i tako se plasirala u finale Kupa BiH-sistema “A”.

Rezultat: OKK Sloboda – OKK Čelik 71:66 (26:18), (14:16), (12:13), (19:19);

Sastavi ekipa i poeni:

OKK Čelik: Ermin Dedić 11, Benjamin Bajramović, Armin Avdibegović (cap) 3, Srđan Gavrić 9, Anes Podojak, Ranko Križanović, Haris Delalić 15, Namik Varupa, Meris Bečirović 6, Milivoje Božović 22 p.+ 10 skokova. (Trener Josip Pandža, pomoćni trener Bojan Stevanović);

OKK Sloboda: Strong 5, Jakupović, Mustapić 6, Ihek 3, Omerović, Dedajić, Manjgafić 5, Lelić 13, Munižaba 3, Alikadić 6, Miličević 7, Durmo 23. (Trener Damir Mulaomerović);

Kod Čelika najefikasniji su bili  Milivoje Božović sa 22 poena, Haris Delalić 15  i Ermin Dedić 11 poena.

Najefikasniji kod Slobode bili su Ibrahim Durmo sa 23 poena i 12 skokova, Đorđe Lelić 13 poena.

Utakmicu bolje otvara Čelik i ima vođstvo od 4:11. Nakon toga domaći su u seriji od 11:1 i Sloboda je u vođstvu, koje više nisu ispuštali do kraja utakmice. Na kraju prve četvrtine je 26:18 za domaće.

Druga četvrtina igra se koš za koš, bolje se snalaze Zeničani, te ovu četvrtinu rješavaju u svoju korist rezultatom 14:16. Na poluvremenu je 40:34 za Slobodu.

Treću četvrtinu ponovo dobija Čelik rezultatom 13:12, nakon serije od 0:10 u finišu treće četvrtine. Nakon 30 minuta igre rezultat u Tuzli glasio je 52:47 u korist domaćeg sastava.

U posljednjoj četvrtini domaći košarkaši su uspjeli da rutinski održe stečenu prednost. Ovaj period završen je neriješeno 19:19, što je u konačnici domaćim košarkašima donijelo pobjedu od 71:66 i plasman u finale Kupa sistema „A“.

Inače, u prvom polufinalu (20.1.2021.godine) su igrali KK Promo Donji Vakuf – KK Bosna Royal 61:83.

Domaćin finala između Bosne Royal i Slobode će biti Sarajlije, a to je odlučeno na žrijebu polufinala.

-Izvjesno je da će finale biti krajem januara ili početkom februara, jer se završni turnir, Final four (F4), igra od 12.-14. februara. Trofej brani Spars iz Sarajeva -, napomenuo je, nakon izvlačenja parova, Nadir Koredžija, komesar Takmičenja Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine po sistemu „A“.

Naknadno će biti određen i domaćin završnog turnira Kupa “Mirza Delibašić”, na kojem će, osim prošlogodišnjeg osvajača Kupa, sarajevskog Sparsa, sudjelovati pobjednik takmičenja po sistemu „A“ (Bosna Royal ili Sloboda), zatim predstavnici iz KS Republike Srpske i KS Herceg-Bosne.