Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u 4. kolu grupe J kvalifikacija za Evropsko prvenstvo protiv selekcije Luksemburga u Zenici rezultatom 2:0 i šanse za plasman na Euro svela je na minimum. Iako Luksemburg više nije reprezentacija koja služi za popravljanje gol-razlike, Zmajevi su doživjeli jedan od najsramotnijih poraza u historiji, te nam je za prva dva mjesta u grupi sada potrebno čudo.

Već je sami početak utakmice dao naslutiti šta će se večeras dešavati kada su gosti poveli u 4. minuti. Saničanin je dodao do Barišića, on je bio nesmotren i izgubio je loptu, a Borges Sanches je ukrao, prošao pored Šehića i lagano pogodio za 1:0. Nakon toga Zmajevi su imali dvije dobre šanse preko Kodre koji je prvo šutirao glavom pored gola u 13. minuti, a zatim pet minuta kasnije iz blizine je također glavom uzdrmao stativu.

I bilo je to sve, iz više nego siromašnog prvog poluvremena naše reprezentacije, koje je okončano zvižducima s tribina Bilinog polja.

Tok utakmice: BiH – Luksemburg 0:2

U 47. minuti zamalo smo doživjeli novi šok. Opet je Barišić pogriješio, Barreiro je izašao sam ispred Šehića, ali spasio nas je naš golman koji je izvanredno odbranio.

Šest minuta kasnije doduđen je penal za Zmajeve nakon što je u kaznenom prostoru oboren Edin Džeko, ali ni to nam nije pomoglo.

Odgovornost je preuzeo Amir Hadžiahmetović i šutirao je visoko preko gola, a ostaje pitanje zašto Džeko ili Pjanić nisu preuzeli odgovornost u ovom jako teškom trenutku za naš tim.

Konačno, u 74. minuti doživjeli smo potpuni krah. Ponovo je katastrofalno reagovala naša odbrana i golman Šehić, a Sinani je iskoristio poklon za konačnih 2:0.

Kvalifikacije se nastavljaju u septembru kada ćemo dočekati Lihtenštajn (11. septembar), a tri dana kasnije na gostujućem terenu igramo protiv Islanda kojeg smo u Zenici savladali 3:0.

Rezultat i strijelci:

BiH – Luksemburg 0:2 (Borges Sanches 4′, Sinani 74′)

Sudija: Gal Leibovitz (ISR)
Pomoćnici: Rostislav Talis (ISR), Omer Barbiro (ISR)

10. Miralem Pjanić 5. Alessio Curci  izmjena izlazi 58′
11. Edin Džeko (C)  žuti karton 88′ 6. Yvandro Borges Sanches  gol 4′ izmjena izlazi 83′
13. Gojko Cimirot  izmjena izlazi 72′ 8. Christopher Martins  žuti karton 63′
14. Benjamin Tahirović  izmjena izlazi 46′ 9. Danel Sinani  gol 74′ izmjena izlazi 90′+1
17. Kenan Kodro-Maksumić  izmjena izlazi 46′ 16. Leandro Barreiro
20. Miroslav Stevanović  izmjena izlazi 71′ 18. Laurent Jans (C)
21. Amar Dedić 19. Mathias Olesen
IZMJENE IZMJENE
1. Nikola Vasilj (GK) 12. Ralph Schon (GK)
22. Kenan Pirić (GK) 23. Tiago Pereira (GK)