Košarka

EuroBasket 2021: Raspored i kvalifikacijske grupe

EuroBasket 2021: Raspored i kvalifikacijske grupe – Glavni dio kvalifikacija za Evropsko prvenstvo igrat će se od kraja februara 2020. do kraja februara 2021.

Glavni dio kvalifikacija za Evropsko prvenstvo košarkaša, 41. koje organizira FIBA Evropa, na rasporedu je od kraja februara 2020. do kraja februara 2021.

Ranije su odigrane pretkvalifikacije, koje su počele još 2017. i u kojima je učestvovalo 17 selekcija.

Kroz glavni dio kvalifikacija saznat će se kojih će se 20 selekcija pridružiti domaćim reprezentacijama – Češkoj, Gruziji, Italiji i Njemačkoj.

Sami EuroBasket na programu je od 2. do 19. septembra 2021, grupne faze igrat će se u gradovima iz sve četiri države domaćina, dok će domaćin eliminacijske faze biti njemačka prijestonica Berlin.

Učesnici kvalifikacija, u kojima nastupaju i domaćini, raspoređeni su u osam grupa po četiri selekcije i na EuroBasket idu po tri najbolja tima iz svake grupe, izuzev onih sa selekcijama domaćina turnira – kod njih dalje idu domaćin i dvije najbolje plasirane selekcije grupe.


Grupa A

(Izrael, Poljska, Španija, Rumunija)

Prvo kolo (20. 2. 2020): Rumunija – Španija, Poljska – Izrael.
Drugo kolo (23. 2. 2020): Španija – Poljska, Izrael – Rumunija.
Treće kolo (27. 11. 2020): Rumunija – Poljska, Izrael – Španija.
Četvrto kolo (30. 11. 2020): Izrael – Poljska, Španija – Rumunija.
Peto kolo (18. 2. 2021): Rumunija – Izrael, Poljska – Španija.
Šesto kolo (21. 2. 2021): Poljska – Rumunija, Španija – Izrael.


Grupa B

(Estonija, Italija, Sjeverna Makedonija, Rusija)

Prvo kolo (20. 2. 2020): Sjeverna Makedonija – Estonija, Italija – Rusija.
Drugo kolo (23. 2. 2020): Rusija – Sjeverna Makedonija, Estonija – Italija.
Treće kolo (27. 11. 2020): Estonija – Rusija, Italija – Sjeverna Makedonija.
Četvrto kolo (30. 11. 2020): Estonija – Sjeverna Makedonija, Rusija – Italija.
Peto kolo (18. 2. 2021): Sjeverna Makedonija – Rusija, Italija – Estonija.
Šesto kolo (21. 2. 2021): Sjeverna Makedonija – Italija, Rusija – Estonija.

 


Grupa C

(Belgija, Češka, Litvanija, Danska)

Prvo kolo (21. 2. 2020): Češka – Danska, Belgija – Litvanija.
Drugo kolo (24. 2. 2020): Danska – Belgija, Litvanija – Češka.
Treće kolo (26. 11. 2020): Litvanija – Danska, Češka – Belgija.
Četvrto kolo (29. 11. 2020): Litvanija – Belgija, Danska – Češka.
Peto kolo (19. 2. 2021): Belgija – Danska, Češka – Litvanija.
Šesto kolo (22. 2. 2021): Belgija – Češka, Danska – Litvanija.

 


Grupa D

(Hrvatska, Holandija, Švedska, Turska)

Prvo kolo (21. 2. 2020): Turska – Holandija, Hrvatska – Švedska.
Drugo kolo (24. 2. 2020): Holandija – Hrvatska, Švedska – Turska.
Treće kolo (26. 11. 2020): Holandija – Švedska, Hrvatska – Turska.
Četvrto kolo (29. 11. 2020): Holandija – Turska, Švedska – Hrvatska.
Peto kolo (19. 2. 2021): Turska – Švedska, Hrvatska – Holandija.
Šesto kolo (22. 2. 2021): Turska – Hrvatska, Švedska – Holandija.

 


Grupa E

(Finska, Gruzija, Srbija, Švicarska)

Prvo kolo (20. 2. 2020): Gruzija – Švicarska, Finska – Srbija.
Drugo kolo (23. 2. 2020): Srbija – Gruzija, Švicarska – Finska.
Treće kolo (27. 11. 2020): Švicarska – Srbija, Finska – Gruzija.
Četvrto kolo (30. 11. 2020): Švicarska – Gruzija, Srbija – Finska.
Peto kolo (18. 2. 2021): Gruzija – Srbija, Finska – Švicarska.
Šesto kolo (21. 2. 2021): Gruzija – Finska, Srbija – Švicarska.

Grupa F

(Austrija, Mađarska, Slovenija, Ukrajina)

Prvo kolo (20. 2. 2020): Mađarska – Slovenija, Austrija – Ukrajina.
Drugo kolo (23. 2. 2020): Slovenija – Austrija, Ukrajina – Mađarska.
Treće kolo (27. 11. 2020): Slovenija – Ukrajina, Austrija – Mađarska.
Četvrto kolo (30. 11. 2020): Slovenija – Mađarska, Ukrajina – Austrija.
Peto kolo (18. 2. 2021): Mađarska – Ukrajina, Austrija – Slovenija.
Šesto kolo (21. 2. 2021): Mađarska – Austrija, Ukrajina – Slovenija.

 


Grupa G

(Francuska, Njemačka, Crna Gora, Velika Britanija)

Prvo kolo (21. 2. 2020): Crna Gora – Velika Britanija, Njemačka – Francuska.
Drugo kolo (24. 2. 2020): Francuska – Crna Gora, Velika Britanija – Njemačka.
Treće kolo (26. 11. 2020): Velika Britanija – Francuska, Njemačka – Crna Gora.
Četvrto kolo (29. 11. 2020): Velika Britanija – Crna Gora, Francuska – Njemačka.
Peto kolo (19. 2. 2021): Crna Gora – Francuska, Njemačka – Velika Britanija.
Šesto kolo (22. 2. 2021): Crna Gora – Njemačka, Francuska – Velika Britanija.

Grupa H

(Bosna i Hercegovina, Bugarska, Grčka, Latvija)

Prvo kolo (21. 2. 2020): Grčka – Bugarska, Latvija – Bosna i Hercegovina.
Drugo kolo (24. 2. 2020): Bugarska – Latvija, Bosna i Hercegovina – Grčka.
Treće kolo (26. 11. 2020): Grčka – Latvija, Bosna i Hercegovina – Bugarska.
Četvrto kolo (29. 11. 2020): Bugarska – Grčka, Bosna i Hercegovina – Latvija.
Peto kolo (19. 2. 2021): Grčka – Bosna i Hercegovina, Latvija – Bugarska.
Šesto kolo (22. 2. 2021): Bugarska – Bosna i Hercegovina, Latvija – Grčka.

Izvor: Al Jazeera i agencije
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala je UG Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

Instalirajte android aplikaciju ZENICABLOG - link na GOOGLE PLAY STORE
i aplikaciju za Apple-IOS operativni sistem