Nogomet

Dok smo spavali dogodila se velika stvar za BiH: Škoti izgubili, otvorila su nam se vrata nokaut faze

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU

Poraz Škotske od Maroka rezultatom 1:0 mogao bi se pokazati važnim i za reprezentaciju Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu.

U raspletu grupe C otvorila se računica koja bi Zmajevima mogla ići u prilog, ali samo pod jednim uslovom – moraju pobijediti Katar.

Maroko je pobjedom u susretu drugog kola grupe C, odigranom u Bostonu, napravio veliki korak ka plasmanu u nokaut fazu. Škotska je, s druge strane, ostala na tri boda koja je ranije osvojila protiv Haitija.

Takav rasplet dodatno je zakomplikovao situaciju za Škote uoči posljednjeg kola grupne faze, u kojem ih očekuje izuzetno težak duel protiv favorizovanog Brazila.

Ako Škotska ne uspije iznenaditi Brazil i ostane na sadašnja tri boda, vrlo je vjerovatno da će grupnu fazu završiti na trećem mjestu, pod uslovom da Haiti u završnici ne napravi veliko iznenađenje.

Važan rasplet

Upravo bi takav scenarij mogao biti izuzetno važan za Bosnu i Hercegovinu, koja se još nada plasmanu među 32 najbolje reprezentacije turnira.

Podsjetimo, osam od ukupno 12 trećeplasiranih reprezentacija izborit će mjesto u nokaut fazi, što znači da će u završnici grupne faze svaki bod, ali i svaki gol, imati ogromnu težinu.

Bosnu i Hercegovinu u posljednjem kolu grupe B očekuje utakmica protiv Katara. Eventualna pobjeda donijela bi Zmajevima četiri boda i vrlo vjerovatno treće mjesto u grupi.

U tom slučaju BiH bi već imala bolji bodovni učinak od moguće trećeplasirane Škotske, koja bi nakon eventualnog poraza od Brazila ostala na tri boda.

Drugim riječima, Bosna i Hercegovina bi u tom scenariju već ostavila jednu reprezentaciju iza sebe u posebnom poretku trećeplasiranih selekcija. To bi moglo biti presudno u borbi za osminu finala.

Pobjeda imperativ

Naravno, konačan rasplet zavisit će i od rezultata u ostalim grupama, ali jasno je da svaki ishod koji neku trećeplasiranu reprezentaciju ostavlja na tri boda ide u korist bh. tima.

Zbog toga će navijači Bosne i Hercegovine s posebnom pažnjom pratiti završnicu grupe C, u kojoj bi Brazil u posljednjem kolu mogao indirektno pomoći Zmajevima ako opravda ulogu favorita protiv Škotske.

Za BiH je računica u ovom trenutku vrlo jednostavna. Prvi i najvažniji uslov je pobjeda protiv Katara. Bez tri boda u toj utakmici sve ostale kalkulacije gube smisao.

U slučaju trijumfa, Zmajevi bi stigli do četiri boda, ostali u ozbiljnoj konkurenciji za jedno od mjesta koja vode dalje i s mnogo optimizma čekali rasplet u ostalim grupama.

Autor: fokus.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo