Cijena kafe na svjetskoj berzi dosegla je najviši nivo u posljednjih 50 godina, a stručnjaci ne predviđaju skori pad.
Ovaj rast cijena direktno utječe na maloprodajne cijene širom svijeta, uključujući i Bosnu i Hercegovinu.
Međutim, razlike u cijenama bh. brendova kafe na domaćem tržištu i u drugim državama često izazivaju zbunjenost među potrošačima.
Ključni faktori koji utiču na te razlike obuhvataju akcize, poreze i trgovinske politike.
Akcize i porezi – ključni faktori u formiranju cijene
Jedan od glavnih razloga zašto cijene kafe u Bosni i Hercegovini odstupaju od cijena u drugim zemljama jesu nameti koje nameće država.
Akciza na kafu u BiH iznosi 1,5 KM po kilogramu, dok u nekim zemljama takvih dodatnih opterećenja uopće nema.
Osim toga, stopa PDV-a varira između država – u Bosni i Hercegovini iznosi 17%, dok je u nekim evropskim zemljama značajno niža, što dodatno smanjuje krajnju cijenu kafe na policama.
Utjecaj starih ugovora na stabilnost cijena u inostranstvu
Veliki distributeri u inostranstvu često zaključuju dugoročne ugovore za isporuku kafe, osiguravajući fiksne cijene na duži period.
Tokom 2024. godine, bh. brendovi su isporučivali robu po cijenama koje su bile dogovorene ranije, kada su nabavne cijene bile niže.
Tako su kupci na inostranim tržištima mogli zadržati iste maloprodajne cijene, dok su u BiH nove nabavne cijene utjecale na poskupljenja.
Ova razlika ne proizlazi iz politika proizvođača, već iz strategija trgovaca i ugovornih obaveza u inostranstvu.
Carinska politika i uvozno-izvozni balans
Još jedan važan faktor je činjenica da uvoz sirove kafe radi izvoza ne podliježe carinskim davanjima, što omogućava proizvođačima da svoje proizvode plasiraju na strana tržišta po konkurentnijim cijenama.
Na domaćem tržištu, međutim, troškovi uvoza, skladištenja i distribucije u kombinaciji s fiskalnim opterećenjima dodatno utiču na krajnju cijenu kafe za potrošače.
Kretanja na berzi i očekivanja za naredni period
Berzanska cijena kafe trenutno se nalazi na historijskom maksimumu, što stvara neizvjesnost među trgovcima i potrošačima.
Ipak, stručnjaci očekuju stabilizaciju cijena u narednim mjesecima na evropskom tržištu.
To znači da će se postojeće zalihe kafe, nabavljene po starim i povoljnijim cijenama, u skorije vrijeme potrošiti, nakon čega će se na tržištu u potpunosti reflektirati nove, više cijene.
Uloga trgovaca u razlikama u cijenama
Na kraju, razlike u cijenama kafe među državama ne dolaze izravno od proizvođača, već su rezultat različitih tržišnih uslova i strategija trgovaca.
Trgovci koji su ranije osigurali zalihe po nižim cijenama sada mogu nuditi konkurentnije cijene u odnosu na one koji su prinuđeni kupovati po trenutnim, znatno višim cijenama na tržištu.
Za potrošače u Bosni i Hercegovini, ovo znači da će cijene kafe vjerovatno ostati na povišenim nivoima, s mogućnošću blage stabilizacije u narednim mjesecima.
Dugoročno gledano, kretanja na globalnoj berzi i fiskalne politike unutar države bit će presudni faktori u određivanju koliko će građani plaćati za omiljeni jutarnji napitak.
Pogledajte grafikon rasta cijene kafe na berzi posljednjih šest mjeseci, posljednjih pet godina i unatrag, pedeset godina.
Info, prognoza i rezime sa sajta međunarodne berze za kafu:
Fjučers kafe Arabica nastavio je da raste, premašivši 4 dolara po funti, što je novi rekord od 1970-ih, potaknut špekulativnom kupovinom i stalnim zabrinutostima u pogledu ponude. Cijene arabice podržane su očekivanim naglim padom proizvodnje u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču, nakon produženog sušnog perioda 2024. koji je uticao na posljednju žetvu. U svojoj prvoj procjeni za sezonu 2025-2026, brazilska vladina agencija za prognozu usjeva (CONAB) predviđa pad proizvodnje kafe od 4,4% na trogodišnji minimum od 51,81 miliona vrećica, uprkos poboljšanim vremenskim uslovima. Prema Brazilskom udruženju industrije kafe (ABIC), cijene će vjerovatno nastaviti rasti u narednim sedmicama, barem dok berba ne počne oko aprila ili maja. U međuvremenu, rastuće cijene kafe podstiču porast krivotvorenih alternativa, ugrožavajući tradicionalne brendove i kvalitetu i potencijalno dodatno destabilizirajući globalno tržište. Kafa je porasla za 91,26 USD/lbs ili 28,48% od početka 2025. godine, prema trgovanju na ugovoru za razliku (CFD) koji prati referentno tržište za ovu robu. Istorijski gledano, kafa je dostigla najviši nivo od 413,96 u februaru 2025. Kafa – podaci, prognoze, istorijski grafikon – poslednji put je ažuriran 8. februara 2025. godine.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010
