BIH bolja od Bugarske za 19.mjesto

EP za košarkaše U20 – A divizija-Borba za 19.mjesto. BiH na 19. mjestu EP.  BiH – Bugarska 88:78 – Na Evropskom prvenstvu A divizije za košarkaše do 20 godina koje se igra u Italiji naša selekcija, debitant na ovom takmičenju u diviziji A, igrala je utakmicu za 19.mjesto protiv ekipe Bugarske. Završeno je pobjedom bh. reprezentacije. Rezultat: BiH – Bugarska 88:78 (72:72) (19:14), (16:15), (16:26), (21:17), produžetak (16:6) ; U utakmici za 19.mjesto na Evropskom prvenstvu naša U20 reprezentacija zasluženo je pobjedila svoje vršnjake iz Bugarske.

Na poluvremenu smo imali prednost od 6 poena (35:29), ali su Bugari dobili treću dionicu sa + 10 poena (16:26) i prešlu u vođstvo na kraju treće dionice (51:55). U zadnjoj dionici naši su uspjeli da stignu do neriješenog rezultata za produžetak od 5 minuta (72:72). U produžetku od 5 minuta naši momci su dominirali i sa 16:6 okončali utakmicu za konačnih + 10 poena (88:78) i zasluženo osvoji 19.mjesto na prvenstvu Evrope do 20 godina. Najefikasniji u našem timu bio je Dejan Ivković sa 20 poena, a Adi Zahirović je dodao 18 poena.
U ekipi Bugarske najefikasniji su bili Iliev i Hadžihursev sa po 14 poena.

Donosimo roster naše ekipe na prvenstvu (selektor Dragoljub Vidačić):
No Name Pos. Height Birth date Place of birth
4 Adi ZahiragicPG1.8724.02.1995Sarajevo (BIH)
5 Dejan IvkovicSF1.9726.03.1995Trebinje (BIH)
6 Sandro GacicPG2.0105.07.1996Mostar (BIH)
7 Nedim BuzaSG2.0210.05.1995Visoko (BIH)
8 Ivo GaricPG1.9523.04.1996Livno (BIH)
9 Srdjan MilanovicSF2.0231.08.1995Niksic (MNE)
10 Milan LuzaicPG1.9119.11.1996Trebinje (BIH)
11 Markus LoncarC2.1108.04.1996Livno (BIH)
12 Imran PolutakC2.0909.07.1996Aarau (SUI)
13 Stefan LakicSF1.9512.01.1995Uzice (SRB)
14 Davor KaramaticF2.0225.01.1995Capljina (BIH)
15 Nedim TunovicFC1.9831.07.1995Bugojno (BIH)

BiH – Grčka 56:75
Već smo ranije objavili da prvenstvo traje od 07.do 19. jula 2015.godine. Na prvenstvu učestvuje 20 reprezentacija. Nakon takmičenja u grupama prvenstvo je nastavljeno utakmicama za plasman, a sedam ekipa napušta A diviziju, među kojima je, nažalost, i naša selekcija. Danas se igraju polufinalne utakmice u kojima se sastaju Španija – Francuska i Srbija – Turska. U nedjelju se igra finale i utakmice za konačan plasman u finalnoj skupini.