Zenica

FOTO: Sindikat ArcelorMittal Zenica ispratio penzionere

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

FOTO: Sindikat ArcelorMittal Zenica ispratio penzionere – Sindikat ArcelorMittal Zenica uz skromno druženje i satove sa posvetom ispratio je u redovnu penziju 21 uposlenika ove kompanije koja upošljava 2300 ljudi.  Sindikat AMZ broji 1800 članova i dva puta godišnje (januar i juli) ispraća penzionere-članove sindikata.

-Prošle godine smo u julu mjesecu ispratili 17 naših članova koji su otišli u redovnu penziju, a sada 21 kolegu. Nastavićemo i ubuduće da svoje kolege uz jedno druženje ispraćamo u penziju, kao što je nekad bilo u socijalizmu-kazuje Zuhdija Kapetanović, predsjednik Sindikata AMZ.

 Sindikat Mittala organizovao je svečani ispraćaj radnika u penziju,Enes Durmić penzioner i predsjednik sindikata Zuhdija Kapetanović/Muhamed Tunović - Sindikat ArcelorMittal-a Zenica ispratio penzionereSindikat Mittala organizovao je svečani ispraćaj radnika u penziju,Enes Durmić penzioner i predsjednik sindikata Zuhdija Kapetanović/Foto: Muhamed Tunović

-Svima želim u ime Sindikata da koliko ste staža imali da toliko penziju berete u zdravlju, sreći i veselju, vi i vaše porodice. Nama ostaje da se borimo da te penzije budu veće, jer one su još uvijek male-dodaje “u mikrofon” Zuhdija Kapetanović.
Uz muziku i zakusku u restoranu Tapas bilo je veselo, a na licima mnogih ogledala se  sjeta, tuga i zabrinutost.

– Od radnika se traži da budu “fleksibilni”, da rade na više radnih mjesta.Nažalost mi još uvijek nememo podršku Vlade ni premijera FBiH, nemamo ni podršku od ministra za energeriku, rudarstvo i industriju sa kojim smo imali dva puta razgovor. Stalno smo potencirali da oni traže od AMZ i uprave kompanije da poštuju socijalni paket u onom dijelu broja radnika koji mora da radi a to je minimalano 2850. Premijeru smo se obraćali tri puta međutim…nemamo pomoć. Toliko o tome koliko država misli na radnika, znači prepušteni smo sami sebi, pojasnio je Kapetanović.
Ostoja Lakić magistar tehničkih nauka penzioner i predsjednik sindikata Zuhdija Kapetanović - Sindikat ArcelorMittal Zenica ispratio penzionereOstoja Lakić magistar tehničkih nauka penzioner i predsjednik sindikata Zuhdija Kapetanović/ Foto:  Muhamed Tunović

Među radnicima novopečenim penzionerima je i magistar tehničkih nauka i diplomirani mašinski inženjer Ostoja Lakić. Prisjeća se svog radnog vijeka i 40 godina staža:

– Pet godina sam proveo na Metalurškom institutu “Kemal Kapetanović, iza toga pet godima na Mašinskom i Metalurškom fekultetu u Zenici, pa pet godina u Premizu i sve ostalo vrijeme u Željezari i BH Steel-u, odnosno današnjem AMZ. Naravno nakon svega čovjek odmotava film, kao mlad inženjer početnik, pa onda stasalo se radilo se…U postratnim uslovima BiH pozitivno je u AMZ da su primanja bila redovna. Ima pritužbi radnika i najveći je nedostatak što se ipak smanjuje broj radika.Na Sindikatu je da se izbori za dugoročnu strategiju razvoja ove firme a da položaj radnika bude u skladu sa doprinosom svakog pojedinačnog radika, priča nam Ostoja Lakić. Na kraju u mikrofon svima kazuje:

-Želim vam svima dobro zdravlje, dugo uživali u penziji. Znam je da ona nije još na nivou onog ostvarenja kojeg ste vi dali i ovoj firmi i ovoj državi, ali nadamo se da će Sindikat da izbori povoljniji zakon o PIO i da nam te penzije budu odraz onoga što smo mi stvorili i napravili tokom svog radnog vijeka.

Novopečeni penzioner Enver Mujezinović:

– Želim prije svega da svi dožive penziji. Šta da kažem, radite što bolje, izdvajajte za penzionere…
Ori se pjesma.. Durmić Enes svima želi da dožive i zdravi dočekaju- penziju…

– Dabogda je uživali koliko ste staža imali…

Autor: Elvir Bešlić/Oslobođenje/foto: Muhamed Tunović



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo