Video+foto: BiH u finišu poražena od Australije

Foto: BiH u finišu poražena od Australije – U utakmici osmine finala na Svjetskom prvenstvu u košarci za kadete (U17) u Španiji, naša reprezentacija danas je igrala protiv Australije. U današnjoj utakmici naši momci su poraženi u samom finišu utakmice i tako nastavljaju borbu za plasman od 9.-16.mjesta, a Australijanci su se plasirali u četvrtfinale SP, gdje ih čeka Španija.

Rezultat: Australija – BiH  75:72 (21:15), (6:15), (20:22), (28:20);

Za kadetsku reprezentaciju BiH nastupaju Adi Alikadić, Sani Čampara, Emir Čerkezović, Aljoša Janković, Drago Cvitanović, Miladin Vlačić, Amer Barukčija, Lazar Mutić, Srđan Kočić, Vedran Mirković, Emir Bačvić i Džanan Musa.

U takmičenju po grupama, kadeti BiH su u grupi D upisali dvije pobjede i poraz, dok je Australija ostvarila jednu pobjedu i dva poraza u grupi C. Naša selekcija je pobjedila Dominikansku Republiku (84:59) i Južnu Koreju (105:85), dok je poražena od Francuske (65:84).
Kadeti Australije bolje otvaraju utakmicu i vode sa 6:0, koje su zadržali do kraja prve dionice (21:15). Bilo je i + 7 poena za Australiju (16:9) i (18:11). Naš Džanan Musa u prvoj dionici postigao je samo 3 poena.

Drugu dionicu bolje bolje igraju naši kadeti i prelaze u vođstvo nakon 5 uzastopnih poena Muse (23:25). U ovom periodu utakmice bilo je 2:10 za naše momke. Do kraja druge dionice naši mladi košarkaši zadržavaju vođstvo od + 3 poena (27:30) i ovo je rezultat prvog poluvremena utakmice.

Džanan Musa i Sani Čampara su postigli po 8 poena u prvom poluvremenu za našu selekciju.

U trećoj dionici naši momci stalno održavaju prednost od jednog do pet poena i nakon treće dionice imamo i najveće vođstvo od + 5 poena (47:52). Dionicu smo dobili sa 20:22.

Na početku zadnje dionice Australijanci, sa dvije uzastopne trojke, prilaze na – 1 poen (56:57), nakon našeg največeg vođstva na utakmici (50:57). Nakon 4 minute igre u zadnjoj dionici je neriješeno 59:59.

U 37.minuti trojkom Dragana Elkaza Australijanci prelaze u prvo vođstvo nakon prve četvrtine (64:61).

Koševima Muse i Čampare idemo na + 5 poena na dvije minute do kraja utakmice (65:70). Australijanci trojkom smanjuju na 68:70. Na minut do kraja je + 3 poena za Australiju (73:70). Ovaj period utakmice je 8:0 za Australiju na jedan minut do kraja. Pogrešno izvođenje naših i 2 poena za Australiju na 45 sekundi do kraja (75:70). Naši su pred porazom. Nezaslužen poraz 75:72.

Najefikasniji u našoj selekciji bio je Džanan Musa sa 34  poena i  7 skokova. Sani Čampara je postigao 17 poena, Aljoša Janković 6 poena i 14 skokova. Kod Australijanaca najefikasniji je bio Dragan Elkaz sa 25 poena i 8 skokova.

U osminu finala prošli su  svi timovi iz sve četiri grupe. Igra se po sistemu da četvrtoplasirani tim jedne grupe ide na prvoplasirani tim grupe sa kojom se „križa”, trećeplasirani ide na drugoplasiranog.

POGLEDAJTE CIJELI SNIMAK UTAKMICE

Kadeti BiH su u grupi D do ove utakmice upisali dvije pobjede i poraz, dok je Australija ostvarila jednu pobjedu uz dva poraza u grupi C. Naša selekcija je nadigrala Dominikansku Republiku (84:59) i Južnu Koreju (105:85), dok je poražena od Francuske (65:84). Australija je savladala jedino Finsku (77:62), a pretrpjela je poraze od Kanade (78:81) i Kine (72:90).

Za reprezentaciju BiH nastupili su Adi Alikadić, Sani Čampara, Emir Čerkezović, Aljoša Janković, Drago Cvitanović, Miladin Vlačić, Amer Barukčija, Lazar Mutić, Srđan Kočić, Vedran Mirković, Emir Bačvić i Džanan Musa. nažalost, izabranici Josipa Pandže nisu uspjeli tako proći u četvrtfinale, gdje ih je 30. juna trebao očekivati pobjednik duela Španija – Kineski Tajpeh, koji će pak sada igrati protiv Australije.