Politika

VIDEO+FOTO: Usvojen Nacrt Budžeta Grada Zenica za 2026. godinu, planiran budžet od skoro 143 miliona KM

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Gradsko vijeće Zenica usvojilo je na 14. redovnoj sjednici Nacrt Budžeta Grada Zenica za 2026. godinu uz Nacrt Odluke o izvršavanju Budžeta Grada Zenica za 2026. godinu.

Ukupno planirani prihodi i primici sa procijenjenim akumulisanim suficitom u Nacrtu Budžeta za 2026. godinu iznose 142.977.921,95 KM i isti su za 11% veći od ukupnih prihoda i primitaka planiranih Izmjenama i dopunama Budžeta sa uvećanjima za 2025. godinu.

Strukturu prihoda i primitaka po Nacrtu Budžeta za 2026. godinu čine prihodi i primici Grada planirani u iznosu od 113.654.421,95 KM, zatim primljeni transferi od ostalih nivoa vlasti – namjenske doznake planirane u iznosu od 24.823.500,00 KM i procijenjeni akumulisani suficit u iznosu od 4.500.000,00 KM.

Planirani rashodi i izdaci sa rasporedom procijenjenog akumulisanog suficita u Nacrtu Budžeta za 2026. godinu ukupno iznose 142.977.921,95 KM i isti su za 11% veći od ukupnog iznosa planiranog u Izmjenama i dopunama Budžeta sa preraspodjelama i uvećanjima za 2025. godinu.

Strukturu rashoda i izdataka po Nacrtu Budžeta za 2026. godinu čine rashodi i izdaci iz prihoda Grada planirani u iznosu od 113.654.421,95 KM, zatim transferi od ostalih nivoa vlasti – namjenske doznake planirane u iznosu od 24.823.500,00 KM te raspored procijenjenog akumulisanog suficita planiran u iznosu od 4.500.000,00 KM.

Nacrtom Budžeta za 2026. godinu planirana su i sredstva na ime tekuće budžetske rezerve u iznosu od 350.000,00 KM ili 0,43% planiranih prihoda, bez namjenskih prihoda, vlastitih prihoda i bez primitaka, a koristit će se za nepredviđene namjene za koje u budžetu nisu planirana sredstva ili za namjene za koje se tokom godine pokaže da za njih nisu utvrđena dovoljna sredstva, jer ih pri planiranju budžeta nije bilo moguće predvidjeti.

Tokom pojašnjenja Nacrta Budžeta Grada Zenica za 2026. godinu istaknuto je da ovaj Nacrt pored socijalne komponente ima posebno izraženu razvojnu i kapitalnu komponentu jer su značajna sredstva opredijeljena za infrastrukturne projekte, kao i druge razvojne projekte.

Nacrt Budžeta Grada Zenica za 2026. godinu upućen je u javnu raspravu u trajanju od 10 dana.

O nacrtu budžeta nešto više su rekli Fuad Kasumović (BHI-KF), Namir Škaljo (SDA Zenica) i Amel Šišić (SDP Zenica):

 



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo