Nogomet

Kalkulacije pred mečeve odluke: Zmajevi i sa remijem protiv Rumuna mogu direktno na Mundijal, ali…

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Odbrojavanje je uveliko počelo. Četiri dana ostala su do meča odluke. Odnosno prvog od dva…

Fudbalska A reprezentacija Bosne i Hercegovine 15. i 18. novembra igra odlučujuće mečeve kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje će se 2026. godine igrati u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku. Praktično, u nrednih sedam dana znat ćemo sve. Hoćemo li izboriti SP, da li ćemo igrati baraž ili se okrenuti pripremama za EURO 2028.

Dvije pobjede garantuju SP

Zmajevi će prvo u subotu ugostiti Rumuniju, a tri dana kasnije u Beču gostovati Austriji. Kalkulacije su jasne.

Dvije pobjede, koje svi priželjkujemo, vode nas direktno na Mundijal. I tu nema posebne matematike. Austrija ima dva boda više, a eventualnim trijumfom u međusobnom skoru prestigli bismo trenutnog lidera naše grupe. I tu nema posebne matametika. Jednostavno, ovisim o sebi.

Ukoliko želimo igrati play-off ne smijemo izgubiti od Rumuna na Bilinom polju. Eventualnim remijem ostali bismo u igri i za prvo mjesto, ali u tom slučaju ovisili bismo od Kipra, koji u subotu dočekuje Austriju. Austrija bi morala izgubiti u Limassolu, a u tom slučaju u Beču bismo tražili pobjedu za direktan plasma na SP.

No, remi u subotu na Bilinom polju ne znači da imamo zagarantovan baraž. Jer u tom slučaju Rumuni bi mogli ubjedljivom pobjedom protiv San Marina, uz naš poraz u Beču, preuzeti drugo mjesto i ostaviti nas bez baraža. A Rumuniji je baraž preko kvalifikacija mnogo povoljniji nego kroz Ligu nacija, kroz koju bi upali u četvrti šešir. Kroz kvalifiakcije mogu i do drugog šešira… Što je svakako povoljnije u dodatne dvije bitke za plasman na Mundijal.

Poraz znači oproštaj od direktnog plasmana

Poraz od Rumunije praktični bi značio da smo okončali borbu za Mundijal. Bar kao prvoplasirani u našoj grupi. U tom slučaju Rumunija bi nas bodovno stigla i u posljednjem kolu popravljali bi gol-razliku protiv San Marina. A čak i da savladamo Austriju, da se zatvori krug i tri reprezentacije budu imale isti broj bodova (Austrija bi tada morala remizirati sa Kiprom i izbubiti od BiH) bili bismo u najnepovolnijem položaju zbog nalošije gol-razlike…

Stoga, ako želimo direktno na Mundijal, sve kalkulacije moramo ostaviti po strani i tražiti dvije pobjede kao najsigurniju opciju za čekiranje karte koja vodi na Svjetsko prvenstvo.

Raspored grupe H

9. kolo (15. novembar)

Kipar – Austrija (18 sati)
BiH – Rumunija (20.45 sati)

10. kolo (18. novembar)

Austrija – BiH (20.45 sati)
Rumunija – San Marino (20.45 sati)



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo