EP u Turskoj –Za peto mjesto Španija bolja od BiH – Španija – BiH 77:65

EP u Turskoj –Za peto mjesto Španija bolja od BiH – Španija – BiH 77:65

Na Evropskom košarkaškom prvenstvu za juniore (U18) u Turskoj, koje se održavalo u turskom gradu Samsunu  od 16. do 22. decembra 2016.godine, danas je naša reprezentacija igrala protiv selekcije Španije u borbi za 5.mjesto. I ova utakmica bila je veoma bitna, s obzirom da će i petoplasirana ekipa sa prvenstva igrati na narednom U19 Svjetskom prvenstvu, koje će se održati u egipatskom Kairu od 01. do 09. jula 2017. godine. Nažalost, zasluženu pobjedu ostvarili mladi košarkaši Španije i tako izborili plasman na naredno SP u Egiptu 2017.godine.

Rezultat po dionicama:

Španija  – BiH  77:65 (21:16), (17:18), (15:15), (24:16);

Sastav naše ekipe i strijelci:

BiH: Nikola Marić 7, Darko Talić 14, Boško Bojović, Nemanja Nikolić, Amar Gegić 7, Emir Čerkezović 12, Sani Čampara 3, Džanan Musa 13, Sandro Antunović 9, Mateo Zovko, Dino Kobić. (Selektor Josip Pandža);

Najefikasniji u našoj selekciji bili su Darko Talić  sa 14, Džanan Musa 13 i Emir Čerkezović sa 12 poena;

Kod Španaca najbolji strijelac bio je I.Rosa 27, a zatim A.Font  i S.Martinez po 14 poena.

Španci otvaraju utakmicu sa 2:0, a naši momci su u mini seriji od 0:7 i rezultat je 2:7. Kasnije je bilo i 7:12, ali Španci uspjevaju izjednačiti na 12:12. U zadnjim minutama prve dionice Španci koriste nekoliko grešaka naših momaka i na kraju prve dionice je vođstvo Španije od 21:16.

Drugu dionicu su dobili naši momci sa 17:18, nakon što su kroz cijelu dionicu Španci imali vođstvo i do + 9 poena (34:25). U zadnjih dvije minute naši su se konsolidovali i smanjili prednost Španaca na – 4 poena (38:34), što je i rezultat prvog poluvremena. Darko Talić i Džanan Musa su postigli po 9 poena, a Emir Čerkezović 6 poena za naše u prvom poluvremenu.

Treća dionica donosi veliku borbu i mali broj koševa. Španci i dalje čuvaju stečenu prednost, koja je išla i do 9 poena (47:38), ali se naši ponovo približavaju na – 2 poena (50:49) u zadnjoj minuti ove dionice. Na kraju treće dionice je 53:49 za Španiju.

Zadnja dionica je, ponovo, protekla u vođstvu Španaca, a naši su se bili bribližili na – 2 poena (61:59), sredinom ove dionice. Trojkom na minut i17 sekundi Španci su ovjerili vođstvo na + 8 poena (71:63) i pobjedu na kraju sa najvećom prednošću na utakmici od + 12 poena (77:65).

Naša reprezentacija je ranije u grupi C ostvarila dvije pobjede (Litvanija i Izrael) i jedan poraz (Latvija), potom je u četvrtfinalu izgubila od Francuske, dok je u razigravanju od petog do osmog mjesta jučer savladala Finsku. Danas smo, nažalost, doživjeli i treći poraz i osvojeno je šesto mjesto na prvenstvu, što je zavidan uspjeh ove generacije.

Peto mjesto je donijelo Špancima plasman na Svjetsko prvenstvo u julu 2017.godine u Egiptu.

Izabranici Josipa Pandže ostvarili su primarni cilj na Eurobasketu, jer su prošli grupu i našli se među osam najboljih mladih selekcija Starog kontinenta, što nije pošlo za rukom košarkaškim silama kao što su Hrvatska, Turska, Srbija, Grčka. Drugi cilj, nakon poraza u četvrfinalu od Francuza 61:75, bio je osvajanje petog mjesta i plasman na Svjetsko prvenstvo 2017.godine, što, nažalost, danas nije uspjelo našim momcima.

Ipak, oni su naši heroji. Pokazali su da imaju kvaliteta, veliko srce, veliku želju i duh zajedništva i pozitivnu atmosferu u ekipi, koja u većini slučajeva zna biti presudna.